V Německu přes léto eskaluje spor mezi soukromníkem FlixTrain a státní Deutsche Bahn. Rozepři tak začínají řešit právníci obou firem. Konrkrétně jde o dceřinou společnost DB Vetriebe GmbH která se stará o prodeje jízdenek státem vlastněného dopravce, ale také jízdenky ostatních dopravců ve všech prodejních platformách.

Deutsche Bahn tak podle původního vyhledávání jízdenek a cenového rozpětí, preferovala své vlastní jízdenky před svojí konkurencí, které ponížila o pár uurocenttů až jednotek eur. To se pochopitelně nelíbí na železniční trh v Německu nedávnou vstoupivšímu FlixTrainu kterou ovládá FlixBus a Leo Express z České republiky. DB dokázala ve výsledku vyhledávání automaticky ponížit cenu svých jízdenek, i když mnohdy byla dražší.

Deutsche Bahn údajně FlixTrain záměrně diskriminuje

Leo Express provozuje v Němcku společný projekt původně zkrachovaného Loxomore. Foto: Magzine.cz

FlixTrain obviňuje Deutsche Bahn z prokázaného preferování svých jízdenek ve výsledcích vyhledávání, kam mají ostatně konkurenti státem vlastněného dopravce přístup a své jízdenky mohou prodávat společně.

Některé výsledky vyhledávání na bahn.de dokonce systém ve výsledku vyhledávání zákazníkem možnost nákupu jízdenky na konkurenční vlak nezobrazoval, a pokud ano, naopak byl nabídnut zákazníkům atraktivnější výsledek – tedy lepší cena proti konkurenci. Pro Deutsche Bahn je toto velmi citlivé téma a problém zároveň, a kritikou nešetří ani média v Německu.

Vedení DB Vetriebe se údajně od zjištění takto preferovaného vyhledávání vlastních jízdenek s lepší nabídkou naprosto distancovalo, a údajně o něm ani neví.

Tahanice mezi konkurencí a státem vlastněným dopravcem trvají delší dobu. Po zrušení zákona na ochranu zájmů Deutsche Bahn, vyrostla právě proti DB mamutí konkurence v podobě FlixBusu kterému už v současné době patří 90 procent celého trhu v Německu. Zkouší se také prosadit na železnici, kde provozuje přímé denní spojení z Berlína do Stuttgartu po krachu Locomore, a z Hamburku do Kolína nad Rýnem po převzetí HKX (Hamburg-Köln-Express). Od prosince plánuje FlixTrain nové spojení Mnichova s Kolínem nad Rýnem.

SOUVISLOSTI  Stávka železničářů Deutsche Bahn pomalu končí. Postihla vlaky ze všech okolních států

FlixBus se také chystá na expanzi do USA, kde nyní hledá partnery pro rozjezd dálkových linek. Vstup do USA mu nakonec může komplikovat i současná politika Donalda Trumpa, která před dceřinými společnostmi chystajícími se na expanzi do Ameriky, částečně přivřít dveře.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na