Věřitelé zadlužených ČSA přijali reorganizační plán na záchranu firmy

0

Věřitelé zadlužených Českých aerolinií (ČSA) na své schůzi přijali reorganizační plán společnosti. Rozhodnutí bude ještě potvrzovat soud, vzhledem k souhlasu všech skupin věřitelů by ovšem jeho přijetí mělo být spíše formální. Investorem v ČSA by se tak měla stát nová firma Prague City Air, kterou vlastní majitelé Smartwings Jiří Šimáně a rodina Vikových. Podle reorganizačního plánu poskytnou investoři aerolinkám vypořádací úvěr 125 milionů korun na vyplacení věřitelů. ČSA jsou od loňského března v úpadku, soud následně povolil jejich reorganizaci.

Podle právních zástupců mateřské společnosti Smartwings, od níž plán pochází, je jeho přijetí věřiteli důležitým krokem k udržení letecké licence Českých aerolinií. „Dnešní rozhodnutí je dobrou zprávou pro všechny věřitele ČSA a samotnou společnost, která může navázat na její téměř stoletou tradici,“ řekla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

Rozhodnutí věřitelů musí potvrdit soud, což by se mělo stát v následujících dnech či týdnech. Všech pět skupin věřitelů ovšem dnes hlasovalo pro přijetí plánu.

Počítá s tím, že podíly stávajících akcionářů zcela zaniknou. Skoro 98 procent akcií ČSA nyní vlastní Smartwings, další 2,2 procenta pak má Česká pojišťovna. Hlavním investorem by se tak měla stát v lednu založená Prague City Air.

Vedle vypořádacího úvěru by měla aerolinkám poskytnout také provozní úvěr 15 milionů korun. Vůči němu bude zastaven letoun Airbus A319, což je jediný stroj, který aerolinky nyní vlastní.

ČSA zasáhly dopady epidemie koronaviru, dopravce musel zrušit velké množství spojů. Kvůli ztrátám už předloni propustil kolem 300 pracovníků. Loni v únoru firma oznámila úřadu práce záměr propustit až všech 430 zaměstnanců. Společnost v této souvislosti upozornila na to, že jde o jeden z kroků v připravované reorganizaci, záměr tak nemusí znamenat propuštění všech. Kvůli krizi se zmenšila flotila letecké společnosti, provoz však dále pokračuje.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments