Národní dopravce České dráhy dlouhodobě vykazuje zlepšení hospodaření, což se projevilo i na lepším hodnocení ratingu. Dráhy si tak nyní mohou půjčovat peníze podstatně levněji, tedy za příznivé úročení. Pozitivní bilance přitom znamená hlavně vyšší počty přepravených osob za první pololetí, ale také nákupy nových vozidel, především pro středně dlouhé a dlouhé tratě. Dopravce tak chce i v nadcházejících měsících obnovovat průběžně svůj vozidlový park, vysoké procento pak jsou i rozsáhlé modernizace.

České dráhy zlepšují své hospodaření dlouhodobě, a do budoucna plánují řadu kroků, které přispějí k vyššímu komfortu cestování. Jedním z takových opatření je nákup 1400 přenosných pokladen pro průvodčí, které urychlí odbavení a umožní postupné rozšíření možnosti placení kartou přímo ve vlacích. Vyšší počet cestujících by také mohla přilákat rekonstruovaná nádraží.

Hospodaření Českých drah se postupně zlepšuje, což se odrazilo na zvýšení ratingu agenturou Moody’s ze stupně Baa3 na stupeň Baa2 se stabilním výhledem. České dráhy jsou díky tomu nyní důvěryhodnější firmou pro investory. Vydáním dluhopisů s výhodnou úrokovou sazbou pak společnost ročně ušetří 200 milionů Kč z miliardy, kterou každoročně stojí obsluha dluhu. Ministr Dan Ťok a předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek ocenili každého, kdo se podílel na dokončení převodu nádraží na stát. „Českým drahám převod nádraží na SŽDC pomůže se víc soustředit na přepravu cestujících,“ řekl Ťok.

Dopravce za prvních pět měsíců letošního roku přepravil téměř 71 milionů cestujících, což představuje meziroční nárůst o 420 tisíc. „Jsme rádi, že se nám podařilo uzavřít některá témata z minulosti. Úspěšně jsme refinancovali dluhopisy z roku 2011 a chceme se nyní víc soustředit na co nejpřesnější dodržování jízdního řádu a na zlepšování služeb pro zákazníky. Nádraží jsou pak vstupní a výstupní branou osobní dopravy. Když je SŽDC opraví, bude pro lidi cesta vlakem příjemnější, což se odrazí i na dalším zvýšení počtu zákazníků,“ řekl Pavel Krtek.

Trend vlakové dopravy má v poslední době pozitivní růst. Roste dálková mezinárodní osobní doprava a velký potenciál má příměstská doprava velkých aglomerací, v Praze, Brně, Plzni a dalších. Úspěchy jsou patrné i v rámci rekonstrukcí koridorů, kde se výrazně zkracují jízdní doby. „Ve druhém pololetí se chceme zaměřit na kvalitu cestování – nový web a e-shop budou moci zákazníci otestovat v srpnu. Umožníme tím snadnější nákup jízdenek přes internet,“ dodal Krtek.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments