Rakouského prezidenta svezl railjet i parní Bulík. Bez rudé okázalosti a všetečné podlézavosti

Rakouského prezidenta svezl railjet i parní Bulík. Bez rudé okázalosti a všetečné podlézavosti Rakouského prezidenta svezl railjet i parní Bulík. Bez rudé okázalosti a všetečné podlézavosti
Watch the video

Příjemná akce bez zybtečné okázalosti, přilákala taktéž řadu domácích i zahraničních médií. Rakouský prezidentský pár totiž v Praze přestupoval, a to do stylového vlaku sestaveného historickými vozy, ale i parní lokomotivou řady 464.008 nazývanou jako Bulík. Vlak se dále vydal na cestu po Pražském Semmeringu do Stochova, kde už byl očekávan prezidentem Zemanem.

Jízda parním vlakem je vskutku symbolickým gestem, neboť v roce 1921 takto do Prahy, a dále do Lán, přicestoval za tehdejším prezidentem Masarykem jeho rakouský protějšek Michael Hainische. Protokolární vlaky, které v době první republiky bylo možné shledávat s tehdejší první hlavou státu po celé zemi, byl prezident Masaryk pověstný, měl rád parní vlaky. Vlakem proto cestoval jak do tehdejšího nového uspořádání Rakouska, tak i do Polska nebo Maďarska.