Vláda rozhodla s účinností od sobotních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Toto nové opatření v boji proti šíření koronaviru má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, výjimkou je třeba zaměstnanecké stravování. Počet nakažených stoupl na 150.

Od dnešních 06:00 také platí zákaz provozu heren a kasin. Vyplývá to z usnesení o dalších opatřeních kvůli nákaze koronavirem, které má vláda na webu.

„Důvod byl ten, aby nedošlo ke koncentraci lidí hlavně v obchodních centrech, která otevírají v 8:30. Jsme přesvědčeni, že tato tvrdá opatření zavádíme proto, abychom zabránili skokovému nárůstu epidemie u nás,“ řekl Babiš Radiožurnálu s tím, že podobné opatření, jako je nyní v Itálii, chystá také Polsko a Slovensko.

Rychlá občerstvení nebo restaurace mohou i po nových opatřeních proti koronaviru pokračovat v provozu, když jídlo podávají výdejovým okénkem, mohou ho i rozvážet. V hotelech může fungovat například servis jídla na pokoje, případně si lidé mohou jídlo v hotelové restauraci vyzvednout, upřesnil Babiš.

Zákaz provozu neplatí podle premiéra pouze pro restaurace a pro obchody s výjimkou potravin, lékáren či drogerií, ale zavřené musí být i služby, jako jsou kadeřnické a kosmetické salony. Zástupci vlády také uvedli, že opatření ještě budou v následujících hodinách dále upřesňovat.

Výjimka u uzavření obchodů platí například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků.

Výjimku u zákazu přítomnosti lidí v restauracích tvoří provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení.

Na 10 dní bude také zakázána činnost provozoven stravovacích služeb v nákupních centrech s plochou přes 5000 metrů čtverečních. Zákaz provozu heren a kasin v usnesení není omezen konečným termínem 24. března 06:00, jako je tomu u ostatních opatření.

V Česku je nyní 150 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, řekl Radiožurnálu premiér Andrej Babiš. Je to o devět víc než v pátek večer.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments