Děti do 15 let věku, ale také studenti do 26 let. Jako doklad na získání slevy, postačí občanský či studentský průkaz, případně karta ISIC. Ilustrační foto: Magzine.cz

Studenti a senioři nad 65 let mohou využívat ve veřejné dopravě slevy ve výši 75 procent z plného jízdného. Vládou schválené slevy platí na vnitrostátních autobusových a železničních linkách všech dopravců, v rámci integrovaných dopravních systémů a taky na linkách MHD, které zajíždějí za hranice města. Odhaduje se, že státní pokladna zaplatí za kompenzaci zlevněného jízdného dopravcům necelých šest miliard ročně. Některá města pak spustila vlastní slevy pro svou MHD.

Tak například jízdenka na Slovensku zlevnila seniorům ze 400 korun na 100. Cesta vlakem z Prahy do Mnichovic u Benešova zlevnila z 60 korun na 12. Ministerstva dopravy předpokládá, že slevy přivedou dopravcům i nové cestující, především z řad mladých lidí. Dopravci deklarují, že jsou na tento růst zájmu připraveni. V záloze tak mají různé posilové spoje. České dráhy v této souvislosti informovaly o 40 vozech.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) připomněl, že dopravce může podle vládního nařízení slevy vyloučit v případě přetížených spojů, kde není možnost je kompenzovat. Dopravci mu však slíbili, že nepočítají s vyloučením spojů a budou dávat slevy na všech linkách.

V Libereckém kraji zlevnila i veškerá městská doprava v největších městech regionu, v Liberci, Jablonci nad Nisou, Turnově a v České Lípě.

Ztrátu na MHD budou města kompenzovat ze svých rozpočtů. Například Liberec to bude ročně stát asi 20 milionů korun, Českou Lípu pak dva miliony.

Zatímco jednotlivé jízdenky je možno běžně pořídit, ke koupi zvýhodněného předplatného na týden a delší období je potřeba mít v Libereckém kraji čipovou kartu Opuscard. S ní je možno také například koupit základní jednotlivou jízdenku na jednu cestu o pětinu levněji.

e Dvoře Králové děti od 6 do 18 let, žáci a studenti od 18 do 26 let a senioři nad 65 let od prvního zářijového dne platí za cestu městským autobusem dvě koruny namísto dosavadních deseti korun nebo pěti korun v případě polovičního jízdného.

Náklady na kompenzaci slev bude město financovat ze svého rozpočtu, roční výdaj radnice odhaduje na 160 tisíc korun. Nadále zdarma budou městskou dopravou ve Dvoře Králové jezdit děti do věku šesti let, lidé starší 70 let a zdravotně postižení.

V Náchodě začala v MHD platit sleva ve výši 75 procent na jízdné pro občany starší 65 let a pro děti. Slevy na jízdném město refunduje provozovateli městské dopravy, společnosti CDS Náchod. Dodatek ke smlouvě o provozování MHD radní schválili 15. srpna.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments