Vlaky mezi Pardubicemi a Hradcem Králové budou jezdit rychlostí 160 kilometrů v hodině nejdřív roce 2024, i když už trať bude mít dvě koleje, a provoz by tak mohl být rychlejší. Nejdřív totiž musejí České dráhy vlaky vybavit evropským zabezpečovacím systémem řízení (ETCS). Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek pro investice ze Správy železnic Radomil Novák.

V úseku Pardubice – Rosice nad Labem do Stéblové od loňského května pracuje sdružení firem na zdvoukolejnění trati, což následně umožní větší provoz i vyšší rychlost. Práce dokončí do konce příštího roku.

„Na trati se v budoucnu zvýší rychlost. Nejdřív budeme jezdit stokilometrovou rychlostí. Až se vlaky vybaví ETCS, což bude v roce 2024, tak můžeme jezdit 160 kilometrů,“ řekl Novák.

Na trati ve čtvrtek začala další větší výluka. Kvůli stavbě nových kolejí je plně zastavený provoz vlaků mezi stanicemi Pardubice – Rosice nad Labem a Stéblová. „Nejdříve přerušíme trolejové vedení. Pak budeme vytrhávat koleje, abychom vše připravili na stavbu nové trati, která bude přímější, oblouky budou mírnější, což pak umožní větší rychlost,“ řekl mluvčí firmy Skanska Ondřej Šuch.

Cestující od čtvrtka přepravují autobusy. Vlaky na Chrudim budou jezdit bez omezení. Výluka skončí 30. června. Elektrické vlaky se na trať vrátí po rekonstrukci trakčního vedení mezi Rosicemi a hlavním nádražím v Pardubicích 15. července.

Sedm a půl kilometru dlouhý úsek bude stát 2,6 miliardy korun. Ve stanici Pardubice – Rosice nad Labem vzniknou nová nástupiště, přístup na ně bude novým podchodem napojeným na městský podchod.

Na zastávce Pardubice-Semtín budou vybudována dvě nová vnější nástupiště, současný přechod přes koleje nahradí podchod. Na nové zastávce Stéblová obec budou zřízena nástupiště přístupná od železničního přejezdu.

Po dokončení investice bude mít trať dvě koleje z Pardubic až do Opatovic nad Labem. Úsek z Opatovic nad Labem do Hradce Králové SŽ připravuje.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments