Do týdne by vlaky na hlavním železničním koridoru z Čech na sever Moravy měly jezdit bez zpoždění. Správa železnic totiž už druhým týdnem opravuje trať u Prosenic na Přerovsku. Trať v polovině ledna poškodila srážka dvou nákladních vlaků. Škody se vyšplhaly přes 21 milionů korun a spoje tam teď musí jezdit v omezeném režimu.

„Samotná výhybka je uložena na těchto pěti plošinových vozech, na kterých přijela z Prostějova od dodavatele,“ ukazuje přednosta Správy železnic Miroslav Volek na desítky betonových pražců, které teď speciální dvoucestný bagr překládá na připravený makadam. Výhybka bude 66 metrů dlouhá a její celková váha činí 77 tun.

„Aktuálně se pokládá srdcovková část, na kterou se pak namontují kolejnice. A tento jeden díl bude velkým kolejovým jeřábem vložen na místo,“ doplňuje Volek.

Dělníci z místa havárie už odřezávají poslední zbytky poškozených kolejnic, tak aby místo nich mohli namontovat nové. „Během víkendu by měly probíhat hlavní práce při sestavování a usazování výhybky. Potom bude potřeba upravit kolejový svršek a ve finále také srovnat kolejové vedení,“ vysvětluje mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Vlaky místem nehody projíždějí jen sníženou padesátikilometrovou rychlostí, zpoždění podle Dušana Gavendy jsou přesto jen minimální. „Práce probíhají každý den včetně víkendu a využívá se celý den. U prací, kde je to možné, se opravuje i ve večerních nebo nočních hodinách,“ říká Gavenda.

Nehodu stále řeší drážní inspekce i policie, a to pro podezření z obecného ohrožení. Nikoho zatím neobvinila. „V současné době shromažďujeme a vyhodnocujeme podklady. Věc nadále prověřujeme,“ potvrzuje její mluvčí Libor Hejtman.

Pokud dělníci kompletaci kolejí zvládnou v průběhu víkendu, mohl by být podle Správy železnic provoz na trati plně obnovený v polovině příštího týdne.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments