Vítr jako zdroj elektrické energie získává navrch. Již tři na sobě nezávislé studie potvrdily, že náklady na větrnou energii jsou po započtení vlivů na životní prostředí nižší než výstavba solárních parků, jaderných nebo uhelných elektráren.

Jako první postavilo vítr na žebříčku nejlevnějších technologií současnosti ve své zprávě americké ministerstvo energetiky, následoval návrh zprávy Evropské Unie citovaný deníkem The Guardian a pro mnohé jistě překvapivá čísla nakonec názorně potvrdila i analýza americké investiční banky Lazard.

Americké ministerstvo energetiky upozorňuje, že náklady na větrnou energii klesly podle uzavřených smluv za posledních pět let více než o polovinu. Pokud do cen elektřiny započítáme vnější faktory jako jsou zdravotní rizika, kvalita ovzduší a změna klimatu, stává se nyní vítr nejlevnější technologií.

Zpráva Evropské unie vyčíslila náklady na každou megawatthodinu vyrobené elektřiny ve větrných elektrárnách zhruba na 105 eur. U plynu dosahují náklady 164 eur a u uhlí dokonce 233 eur za každou vyrobenou megawatthodinu.

Jaderné elektrárny, solární a pobřežní větrné jsou na zhruba srovnatelné úrovni – 125 eur za megawatthodinu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments