Výrobce luxusních vozů Bentley propustí v Británii až 1000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců. Firma v pátek potvrdila zprávu serveru BBC. Společnost, která patří do německé automobilové skupiny Volkswagen, se podobně jako ostatní výrobci aut potýká s koronavirovou krizí. „Covid-19 nebyl spouštěčem, ale urychlovačem tohoto opatření,“ řekl šéf podniku Adrian Hallmark.

Bentley auta vyrábí převážně v továrně v Crewe v hrabství Cheshire. Firma uvedla, že nabídne zaměstnancům možnost dobrovolného odchodu, nevyloučila ale ani případné nucené odchody. Podnik, v němž pracuje asi 4200 lidí, poškodilo přerušení výroby kvůli pandemii, společnost ale měla problém hospodařit se ziskem už v předchozích letech.

Hallmark minulý měsíc řekl, že čtvrtina zaměstnanců je na nucené dovolené a další čtvrtina pracuje z domova. Podle zpráv televize ITV podnik od té doby výrobu v Crewe obnovil, podílí se na ní ale jen polovina obvyklého počtu zaměstnanců.

Firma byla založena v roce 1919, loni zvýšila celosvětový prodej o pět procent na 11.000 vozů. Ve voze Bentley jezdí například i britská královna Alžběta II.

Společnost chce do roku 2023 nabízet ke každému modelu hybridní variantu. Svůj první čistě elektrický model hodlá na trh uvést v roce 2026.

Koronavirová krize a s ní spojený pokles poptávky dopadá i na ostatní automobilky. Ve čtvrtek oznámil plán propouštění i další britský výrobce luxusních vozů, společnost Aston Martin. Odejít by mělo přibližně 500 z celkových asi 2500 zaměstnanců.

V Británii bylo podle předběžných údajů britského Svazu výrobců a prodejců automobilů (SMMT) v květnu zaregistrováno zhruba 20 000 nových osobních aut. To představuje nárůst z dubnových 4321 vozů, zároveň je to ale jen zlomek ve srovnání s loňským květnem, kdy se v Británii prodalo 183 724 aut.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments