Série článků o tuzemských výrobcích přírodní vegetace, jejich popis, ceny a to hlavní: rozdíl v prezentaci na webu – v porovnání s realitou po rozbalení objednávky doma.Mnohdy je člověk překvapen, jaké rozdíly není možné rozpoznat v prezentacích. Každopádně všichni výrobci dokáží nabízet kvalitní a věrohodný materiál listnaté a jehličnaté vegetace.

Kvalita je mnohdy rozdílná

Je pochopytelné, že když má někdo objednávku na 150-300 jehličnatých stromečků v několika velikostech, není možné ohlídat kvalitu nad kvantitou. Jenže to je možná ten problém. Právě u firmy J.M. Model. železnice (dále jen JM) je to celkem škoda! Nabízí v prezentacích opravdu velmi vkusné a propracované listnáče a jehličnany. Pokud jde o listnáče, JM nejspíš aplikuje materiál dostupný v kobercových baleních pro modeláře, původně od firem Silflor a Silhouette. Kostry stromků je možné zakoupit u Americké Woodlan Scenic ap.

01

Uštříte si hodně práce a času. Ačkoliv prezentace JM je na webu velice slušná, ba přímo věrohodná, zrovna u listnáčů bříza a dub – a u jehličnanů smrk 3cm, 7cm a 15cm nebyl výsledek totožný s tím, co lze vidět na webu. Podobně dopadla i borovice 10cm s cenou 149,- Kč za dva kusy v balení. Není nutné lámat hlavu nad výsledkem, stačí málo a stromečky opravit či přidat listí nebo jehličí.

Všechny ostatní stromky jsou již v pořádku. U listnáčů je škoda, že JM nepoužívá stříknutí bezbarvým lakem – manipulace balíčku Českou poštou dost potrápí právě listnáče, celkem dost lístků bylo opadaných v krabičce.

02

Nádražní a pouliční osvětlení

V repertoáru JM je i tvorba drážních a klasických pouličních osvětlení. Tento sortiment je u JM celkem obsáhlý. Právě drážní lampy na kovových stožárech, a lampy na dřevěných sloupech – má JM prvotřídní. Kde jsou ty doby, kdy bylo možné lampy Dominik, zakoupit jen u jediného prodejce v Praze. Dnes jsou tyto lampy běžně dostupné…

Lampy jsou vyráběny pro dvě domácí modelová měřítka: H0 a TT. Jejich cena je sice vyšší, ale zde již nemusíte mít strach, že Vám poštou přijde něco rozdílného, co u výše jmenovaných stromečků.

Cenový index versus kvalita

Rozhodně můžeme být rádi, že takového výrobce u nás máme. Za poznámku jistě ale stojí fakt, že cenově je firma JM srovnatelná s produkcí mnohých zahraničních výrobců. Výroba vlastních stromků je sice mnohdy náročná, leč není kam spěchat, a několik kusů si lze vyrobit i doma. Dnes je k dispozici řada materiálů pro listnáče i jehličnany. Produkce firmy JM je kvalitativně na 85%, cenově 50% a obsáhlostí sortimentu ve výběru na 90%. Pokud je cenový strop do 200,- Kč za jeden listnáč, je to stejná cena, kterou musíte vynaložit i mimo České teritorium.

Někdy v dohlednu si ukážeme tvorbu jehličnatého lesa (cca. 1m2 ) z produkce JM. Bude se jednat o kombinaci modřínů, smrků a borovic.

  • J.M. Modelová železnice (1.díl)
  • Polák (2.díl)
  • Model Scene (3.díl)

03

{niftybox background=#FFCC00,textcolor=black,float=right,textalign=justify,border=gold,font=Arial,fontsize=12px}
Kam dál…,

Katalog 2010 naleznete v příloze tohoto článku
{/niftybox}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments