Úřad pro civilní letectví vydal nová pravidla, která zpřísňují pohyb letadel a dronů v národních parcích. Nad nimi přesně vymezil bezletovou zónu. Bez souhlasu správy parku a následného povolení od úřadu do nich už nesmí profesionálové ani rekreační piloti dronů.

Dron je v parcích nebezpečný například pro ptáky. Srážka většinou znamená ohrožení života chráněných zvířat. Vrtule dronu dokáže třeba dravce vážně poranit. „Sokoli mohou dron považovat za svého soka, takže na něj mohou nalítnout a zranit se,“ popisuje rizika mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Vlastního drona vlastníme také v redakci miniMAG. Jedná se o zařízení kterým ale monitorujeme a fotografujeme zajímavá nádraží v Česku, což používáme pak k lepšímu vypracování výkresů pro modelová kolejiště. Foto: Adam Berger

Ohrožen je třeba také zvláště chráněný včelojed. „Je to křehké zvíře, které automaticky spadne dolů – buď se z té výšky zabije, nebo přežije, ale není schopen odletět dál,“ dodává ochranář z Tachova Karel Bobál. Rizikem je i lithium-polymerový akumulátor, který při havárii snadno vzplane.

Ochránci přírody proto chtějí mít provoz dronů nad národními parky pod zvýšenou kontrolou. Od roku 2012 ho reguluje tzv. Doplněk X, loni pravidla zpřísnil přímo zákon. Nyní vydal Úřad pro civilní letectví takzvané opatření obecné povahy, které pravidla dále upřesňuje.

Zákaz platí do 300 metrů nad zemí

„Mohlo docházet k různým výkladům, například zda lze vzlétnout mimo území národního parku a pak létat nad parkem,“ vysvětluje důvod pro nová pravidla předseda České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel Petr Lněnička.

„Tentokrát je přesně specifikováno a sděleno, že jakýkoliv uživatel, to znamená i hobby uživatel, který létá s dronem na neprofesionální úrovni, do prostorů parků vstupovat nesmí,“ uvádí mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

Zakázaná zóna platí od země až do výšky 300 metrů nad zemí. Profesionálově ji přirovnávají k pomyslné bublině chránící rostliny i živočichy před letadly a majiteli dronů, které focení přírody láká.

Za dron už padla pokuta přes 200 tisíc

Například na Šumavě je jedním z nejoblíbenějších míst pilotů dronů Zhůří u Horské Kvildy. Strážcům parku už se jich tam podařilo několik odhalit. Za porušování pravidel jim hrozí na místě až desetitisícová pokuta, ve správním řízení až milion korun. „Zatím jsme to ale řešili pouze napomenutím,“ dodává mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Za porušování pravidel létání v chráněných územích už úřad udělil pilotovi dronu pokutu 15 tisíc korun. Nejvyšší pokuta majiteli dronu přesáhla 200 tisíc korun, a to za ohrožování bezpečnosti lidí ve městě.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments