Nejvýznamnější motoristická akce na území České republiky odstartuje v pátek v Brně. Třetí místo z minulého ročníku Velké ceny bude v kategorii Moto3 obhajovat Jakub Kornfeil, v královské MotoGP odstartuje Karel Abraham. Závodníky letos nově čeká trestná zatáčka. Na nápor návštěvníků se připravilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) i brněnský dopravní podnik, který zřídil zvláštní autobusové linky. I když by podle očekávání pořádajícího Spolku pro Grand Prix letošní ročník neměl skončit ve ztrátě, budoucnost závodů v Brně je kvůli vysokým zalistovacím poplatkům stále nejistá.

Čeští fanoušci se mohou těšit na výkony domácích jezdců. Loni na Masarykově okruhu prožil jeden z nejúspěšnějších víkendů v kariéře Jakub Kornfeil. Do posledních metrů bojoval o premiérové vítězství, nakonec skončil na třetím místě. „Čím více se blíží brněnský termín závodů, tím víc se mi hlavou honí vzpomínky na loňský úspěch. Letos bych jej chtěl minimálně vyrovnat a nejlépe vyhrát,“ řekl závodník z Kyjova.

Nejzkušenějším Čechem v závodě bude devětadvacetiletý brněnský rodák Abraham, jenž se v neděli postaví na start domácí Grand Prix už potřinácté. Jeho maximem ve Velké ceně je deváté místo z roku 2012. „Každý rok je to těžší a těžší zde bodovat,“ řekl před závodem Abraham. „Rozhodují vždy desetinky. Mám sice nejstarší motorku z celého startovního pole, ale je dobře připravena.“

Nejúspěšnějším závodníkem na Masarykově okruhu ze současných jezdců je italská legenda Valentino Rossi. Aktuálně šestý muž MS si v Brně v roce 1996 připsal první ze svých 89 výher v mistrovství světa a celkově se v české Grand Prix radoval z vítězství sedmkrát.

V pravidlech šampionátu se letos objevila novinka v podobě trestné zatáčky. Nahrazuje tak původní trest, kvůli kterému jezdec klesl o pozici níže. Tři metry široký pruh, jehož délku musí jezdci projet sníženou rychlostí, organizátoři vybudovali v sedmé zatáčce a divákům tak nabídne ideální výhled z nejpopulárnější tribuny C.Na silnicích zhoustne provoz
S dopravním náporem v okolí Brna počítá i ŘSD.

Na silnicích zhoustne provoz

Kvůli plynulosti dopravy omezí běžnou údržbu komunikací, zejména dálnic D1, D2, D35, D46 a D52, a to od pátku do neděle od 8 do 21 hodin. „Ve výše uvedených časech nebudou probíhat žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Opatření se ale nevztahuje na dlouhodobé uzavírky včetně modernizace D1 a na havarijní zajištění dopravních nehod. Řidiči by podle policie měli počítat například s dopravními omezeními na D1 především mezi exity 190 a 194. Problematické ale může být i dopravní omezení u Velkého Meziříčí či omezení na D2 mezi třetím a desátým kilometrem.

Pro řidiče jsou u okruhu přichystaná záchytná parkoviště, ze kterých se diváci do Automotodromu dostanou linkami P a X. Dopravní podnik nabízí i linku 400, která návštěvníky doveze k závodnímu okruhu z Mendlova náměstí. Všechny mimořádné linky jsou bezplatné.

Mistrovství světa doprovází finanční problémy

Na rozdíl od předchozího ročníku, kdy Velká cena kvůli nižší dotaci z ministerstva školství skončila 18 milionů v minusu, letos pořadatelé ztrátu nepředpokládají. A to i přesto, že loňský dluh zaplatil pořádající spolek ze vstupenek prodaných na letošní závody. „Hledáme cesty, jak to dorovnat, protože je nám jasné, že takhle by se ten dluh tlačil rok za rokem,“ vysvětlil konzultant pro GP Miroslav Kafoněk.

Jasno v tom, odkud peníze vezme, chce mít pořádající spolek na podzim. Tím se ale finanční problémy nevyřeší. Nad budoucností Velké ceny se totiž stále vznášejí otazníky. Vrásky pořadatelům dělá hlavně zalistovací poplatek pro španělského promotéra Dorna Sports, který musí zaplatit všichni pořadatelé z celkem 19 závodů po celém světě.

Brno prý platí jednu z nejnižších sum. I přesto se ale pro letošek vyšplhala na 4,35 milionu eur, tedy téměř 120 milionů korun. Na Automotodromu se proto o víkendu v průběhu závodů setká hejtman, primátorka, ministryně financí a ministryně pro místní rozvoj s šéfem španělského promotéra Dorna Sports Carmelem Ezpeletou. Řešit budou smlouvu na závody v letech 2021 až 25.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments