OD NEDĚLE JINAK | Po celém Česku začínají v neděli platit nové jízdní řády. Bude to znamenat změny jak pro cestující ve vlacích, tak i v autobusech. Například na severu Čech je jednou z novinek to, že České dráhy obnoví večerní rychlíky mezi Libercem a Ústím nad Labem.Ty teď jezdí pouze několik dní v týdnu, od pondělí pojedou denně.

REGION SEVERNÍ ČECHY

Pro ty, kdo mezi oběma krajskými městy často cestují třeba do zaměstnání nebo do školy, je to výhoda. Přibude také večerních spojů mezi Ústím a Kolínem. Cestování vlakem na pravém břehu Labe přes Lysou nad Labem do Kolína, je v posledních několika letech na vzestupné tendenci. Cestující si navíc umí najít cestu do zcela nových nebo modernizovaných vozidel.

Některé vlaky se ale naopak budou rušit. Například v Libereckém kraji je objem spojů, které kraj u Českých drah objednal, nižší o necelých devět procent. Méně vlaků pojede mezi Libercem a Vescem nebo mezi Turnovem a Rovenskem pod Troskami.

Cestují navíc už od povodní trápí výluka v úseku Liberec – Jablonné v Podještědí. Tam budou dál jezdit autobusy, a to až do května, kdy mají být opravy hotové. Na druhou stranu přibude nový přímý spoj z Nového Boru do Mladé Boleslavi.

Špatnou zprávou pro cestující je zdražení jízdenek. Cena se zvedne zhruba o dvě procenta. Například za základní jízdné na trase Chomutov – Ústí platí cestující 101 korun, od neděle si o dvě koruny připlatí. Zdražení základního jízdného se bude lišit podle kilometrových pásem a dotkne se i některých slevových jízdenek, například pro děti nebo seniory.

REGION PRAHA A STŘEDNÍ ČECHY

Lidem by ve Středočeském kraji mělo zjednodušit cestování nasazení více vlaků v době dopravních špiček, konkrétně mezi Prahou, Benešovem, Kladnem, Všetaty a Říčany. To je nejpodstatnější změna, kterou přinese nový jízdní řád. České dráhy představily nové spěšné vlaky v odpoledních a večerních hodinách, které budou vyjíždět z Prahy.

Budou vyrážet v pracovních dnech v 17 hodin do Benešova u Prahy a dále budou pokračovat do Tábora. V 21 hodin a 2 minuty pak pojedou ve směru Hostivice a Kladno. U obou posil platí, že budou zastavovat ve významnějších stanicích a zastávkách.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/doprava/1850-zacinaji-platit-nove-jizdni-rady-nejvice-zmen-u-severoceskeho-a-stredoceskeho-kraje{/qrcodegenerator}

V pracovní dny pojede nový osobní vlak z Všetat a Neratovic tak, aby byl na sedmou hodinu ranní v Praze. Odpoledne dráhy rozšíří provoz spěšného vlaku z Prahy zpět tímto směrem. Doposud jezdil pouze v pátek, od pondělí bude jezdit ve všechny pracovní dny v týdnu.

Třetí novinkou je pak provoz na trati mezi Prahou a Říčany. V pracovních dnech nabídnou dráhy nový pár vlaků mezi Prahou a Říčany na konci ranní špičky mezi sedmou a devátou hodinou. Ve Středočeském kraji a v Praze tak budou železničáři denně vypravovat průměrně 2100 regionálních osobních nebo spěšných vlaků.

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments