V České republice se dá momentálně natankovat CNG u 111 veřejných plnicích stanic. Asi 45 procent z nich, celkem 50 CNG stanic, postavily plynárenské společnosti. Dalších 35 stanic postavili další dva členové Českého plynárenského svazu, Bonett Gas Investment a Vítkovice Machinery Group. Celkem 40 CNG stojanů je dnes umístěno na běžných čerpacích stanicích.

Do konce letošního roku by mělo být v ČR nejméně 150 až 160 stanic, do roku 2020 pak celkem 200 až 300 CNG stanic. Tyto informace zazněly na konferenci Českého plynárenského svazu Perspektivy rozvoje a využití CNG a LNG v dopravě. „Jen čtyři plynárenské společnosti – RWE, E.ON, Pražská plynárenská a Vemex, letos otevřou asi 25 dalších stanic, další připravuje i Bonett a Vítkovice Machinery Group,“ uvedl Jiří Šimek, místopředseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS). E.ON, který provozuje 15 stanic, má v plánu v roce 2016 zprovoznit tři až pět CNG stanic.

V letech 2017 až 2020 plánuje mít celkem 40 stanic. Pro RWE je dlouhodobým cílem celorepubliková síť až 50 plnicích stanic. Do konce letošního roku tedy RWE zprovozní ke svým 13 CNG stanicím dalších 12 stanic, například v Trutnově, Rožnově, Mělníku, Praze, Ostravě, Pardubicích, Liberci, Vsetíně, Třeboni, Klatovech, Havlíčkově Brodu aj. RWE pokračuje ve spolupráci nejen se sítí čerpacích stanic Benzina, ale i EuroOil a také s několika dalšími lokálními partnery.

V ČR se staví i nejvýkonnější stanice ve střední Evropě. V Ostravě a v Brně plynaři společnosti Bonett vybudovali stanice s výkonem každá více než čtyři tisíce kubíků plynu za hodinu, což z nich dělá dvě největší CNG stanice ve střední Evropě. Každá z nich plní denně kolem 100 autobusů. Bonett je v současné době provozovatelem největší sítě CNG stanic (celkem 18) a také za rok 2015 největším prodejcem CNG v ČR.

Pražská plynárenská (PP) vlastní a provozuje nyní pět CNG stanic a vloni zahájila realizaci tří nových stanic v Praze, U hlavního depa České pošty v Praze 10 – Malešicích, U Autocentra Dojáček v Praze 9 a poprvé také mimo teritorium Prahy, v Mirošovicích. K dispozici motoristům budou letos během několika příštích měsíců. Dalších 14 plánovaných stanic bude realizovat PP především v blízkosti tradičních čerpacích stanic.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments