Letošní ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě byl kvůli epidemii koronaviru zrušen, oznámili organizátoři. Devadesátý ročník akce, která každoročně přiláká desetitisíce návštěvníků, se měl konat příští týden. Zúčastnit se ho měla mimo jiné i česká automobilka Škoda Auto.

Úřady ve Švýcarsku vydaly nařízení, že ve snaze omezit šíření nového typu koronaviru se s okamžitou platností zakazují veřejné i soukromé akce s účastí více než tisíc lidí.

Pořadatelská společnost Palexpo už o zrušení autosalonu informovala vystavovatele. V minulých dnech účast na akci odřekli zástupci některých automobilek, rovněž kvůli epidemii.

Nový typ koronaviru se od prosince šíří z Číny, v posledních dnech ale zaznamenává rychlý nárůst počtu případů zejména Evropa. Nejhůře zasažena je Itálie. Kvůli cestovním omezením už byly zrušeny i některé další akce, například veletrh mobilních technologií v Barceloně.

Problémy už má i Škoda v Číně

Už loni čínský trh klesal, kdy konkrétně prodeje škodovek propadly o více než sedmnáct procent na 282 tisíc. Při pesimistickém scénáři LMC Automotive by se prodeje letos dostaly k úrovni 250 tisíc. „Letos zřejmě na oživení čínského automobilového trhu můžeme zapomenout,“ doplňuje Knap.

Kromě prodejů se však šíření viru dotkne rovněž výroby skupiny Volkswagen, kam patří rovněž Škoda Auto. Kvůli prodloužení svátků při příležitosti čínského nového roku se výroba obnoví nejdříve 10. února. Výroba vozů v Česku ovšem není podle mluvčího Škody Tomáše Kotery ohrožena. „S čínskými dodavateli jsme v kontaktu a průběžně sledujeme a vyhodnocujeme situaci,“ tvrdí Kotera.

Narušení dodávek z Číny totiž dosud nenastalo. „Zboží chodí z Číny lodí, takže je nyní na cestě nebo v přístavech,“ říká šéf Asociace exportérů Jiří Grund.

Bez rizika ale výpadek dodávek rozhodně není. „Faktem je, že se začíná hromadit zboží v čínských přístavech, kde chybí velké množství pracovníků z řad celní správy či logistiky,“ upozorňuje ředitel zastoupení státní agentury CzechTrade v Číně Aleš Červinka.

Zároveň podle Červinky dochází ze strany českých firem k posunutí plánovaných obchodních cest do Číny. Odložena bude i řada veletrhů, kde se měly tuzemské společnosti prezentovat. „Po jednání s místními samosprávami dojde k jejich posunutí na pozdější termín,“ říká Červinka na základě zpráv od organizátorů.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments