Ptáte se na to, co je to Airbnb? Nejste sami. Mimo internet a cestovatelskou komunitu zatím tato služba v Česku příliš známá není, i když jde o hodně zajímavou alternativu ke klasickému ubytování v hotelích či penzionech. Služba která je dostupná i přes mobilní aplikaci pro chytré telefony, získává v posledních měsících stále větší popularitu. Jak více je populární, tím více začíná být nervózní i státní aparát. Službu totiž není možné efektivně kontrolovat, a tedy i vybírat daně.

Služba Airbnb vznikla v roce 2009, kdy si 3 spolubydlící rozhodli přivydělat tak, že pronajali volný pokoj s nafukovací matrací ve svém bytě. K tomu přidali snídani a svou nabídku vyvěsili na jeden z amerických inzertních portálů. Netrvalo dlouho a jejich schránka byla zavalena žádostmi o toto netradiční ubytování. Oni – maje podnikatelského ducha – se rozhodli z celé věci vytěžit co nejvíce, takže oslovili své známé s dotazy, zda i oni nemají nějaký volný pokoj, který by rádi pronajali. Zhruba tak nějak vypadaly začátky služby, která je dnes známá jako Airbnb.

Jak to vlastně funguje?

Princip Airbnb je skutečně jednoduchý – celé to stojí na myšlence, že všude na světě jsou lidé, kteří chtějí nebo můžou pronajmout svůj byt či jeho část někomu, kdo o to má zájem. Skrze službu se pak lidé nabízející ubytování a stejně tak zájemci mohou potkávat.

Pokud web navštívíte, můžete jednoduše zadat kam a v jakém termínu se chystáte. Poté si už můžete vybírat z tisíců bytů, pokojů, domů, chat, lodí a všemožných jiných ubytovacích kapacit, které jsou v daném termínu na daném místě volné. Pokud preferujete soukromí, pronajmete si celý byt či dům, pokud naopak máte hlouběji do kapsy nebo chcete poznat místní lidi, půjdete do pronájmu pokoje nebo sdíleného pokoje u někoho v bytě.

Super samozřejmě je, že stejně jako na klasických hotelových portálech typu Booking.com máte maximum informací o daném místě, které si chcete pronajmout – základem jsou fotky doplněné popisem bytu, nechybí výčet zařízení a služeb (má byt klimatizaci nebo internet?), hodnocení místa od předchozích hostů (je to skutečně jako v popisu?) a v neposlední řadě se můžete virtuálně seznámit s pronajímatelem a podívat se, jak jej hodnotí ostatní (je spolehlivý a předá vám klíče v danou dobu?).

Služba se opravdu snaží ostranit všechny pochybnosti a obavy při rezervaci ubytování.

Proč při cestách do Barcelony používám Airbnb?

Já při svých cestách do Barcelony nepoužívám nic jiného, než Airbnb z několika důvodů: 

  1. Můžu se ubytovat přesně v té části města, kde chci. (Blízko centra a přístavu!) – klasických hotelů je méně a takovou flexibilitu by mi nenabídly.
  2. Poznám se s místními lidmi a dostanu tipy na místa, která bych jinak nenašel. (Můj poslední hostitel, viz výše, připravil na večeři skvělou tortillu a podělil se o ni se mnou – jen tak)
  3. Vybavení je lepší než na hotelech – já si např. rád vařím zdravá jídla, takže chci byt s kuchyní.
  4. Ubytování je cenově daleko zajímavější než v případě hotelů.
  5. Můžu ubytování řešit na poslední chvíli – často se stává, že hotely jsou vybookované nebo přehnaně drahé. Na Airbnb mám vždy jistotu, že v daném termínu najdu něco, co mi bude vyhovovat. 
  6. Mám rád dobrodružství a – co si budeme namlouvat – klasické hotely jsou nudné a předvídatelné! 🙂

Jak probíhá rezervace ubytování?

Rezervace ubytování je jednoduchá. Než to ale uděláte, je třeba na webu mít založený účet. Poté můžete zadat, kam se chcete vydat a v jakém termínu. Jakmile vyberete vhodné místo na ubytování, můžete provést žádost o rezervaci kliknutím na tlačítko „Žádost o rezervaci“. Poté dojde pronajímateli zpráva s žádostí, kterou musí do 24 hodin potvrdit, abyste měli jistotu, že v daném termínu bude místo volné. 

Při zaslání žádosti o rezervaci je třeba mít vyplněné platební údaje týkající se vaší karty (jiná možnost platby není). Ihned při zaslání žádosti si totiž Airbnb blokuje částku ve výši pronájmu a někdy také kauce, pokud je ze strany pronajímatele požadována. Když se stane, že vám pronajímatel žádost zamítne, může trvat 2-3 týdny, než se vám peníze v plné výši vrátí zpět na účet. Když pronajímatel s žádostí souhlasí, částka za pobyt a poplatky se strhávají ihned po potvrzení.  

Určitě doporučuju mít vyplněný profil, vloženou fotografii a vždy jednat s majiteli bytu maximálně slušně – jsou to oni, kdo určí, koho k sobě domů pustí. Komunikativnost se vyplácí, zvlášť když se s druhou stranou neznáte.

TIP: Některá místa můžete rezervovat ihned bez schválení pronajímatele – obsahují totiž tlačítko „Okamžitá rezervace“. Pro využití této funkce je třeba mít vyplněný profil s nahranou fotkou. Všechna tato místa můžete vyfiltrovat ve vyhledávání. Výhodou je samozřejmě to, že budete mít ihned jistotu, že dané ubytování ve vámi zvoleném termínu je k dispozici.

Chcete lepší cenu? Smlouvejte!

Málokdo ví, že s hostiteli se dá smlouvat. Osobně si myslím, že to má smysl při pobytech delších než 7 dní, zvlášť když poplatky Airbnb můžou být při delších pobytech opravdu vysoké – např. pokud někde chcete být měsíc, rozhodně doporučuji vyjednat nižší cenu.

Jak vyjedanat nižší cenu? Je to jednoduché – ve spodní části stránky pod fotkami, popisem a hodnocením je tlačítko „Napiš hostiteli“. Když na něj kliknete, máte možnost kontaktovat hostitele bez toho, aniž byste měli rezervaci. Zde stačí zadat termíny, krátce se mu představit, vyjádřit svůj velký zájem o ubytování, dobré je i zmínit, že máte ještě jednu podobnou nabídku za nižší peníze (i když žádnou nemáte 😉 a zprávu mu poslat. Pro většinu hostitelů to bude určitě zajímavější – sice získají málo peněz, ale zase tam budete delší dobu a oni s tím budou mít méně starostí.

Airbnb se snaží v komunikaci mezi zájemce a hostitelem blokovat předávání jakýchkoliv kontaktních informací – bojí se, že by přišli o provizi, kterou z ubytování mají. Takže pokud do zprávy vložíte svůj email nebo telefon, systém vám to zcenzuruje. Rovněž je zakázáno pronajímatele kontaktovat při žádosti o ubytování jinak než přes web. 

Slyšel jsem, že častou praktikou je, že si zarezervujete pouze jeden den, s pronajímatelem se domluvíte na delším pronájmu a peníze mu dáte v hotovosti. Vy zaplatíte méně, on si vydělá více a rovněž mu můžete napsat recenzi. Win – win situace pro obě strany. Rozhodně ale k ničemu takovému nenabádám. 

Je Airbnb bezpečené? 

Často slýchám, jak může člověk jen tak bydlet u někoho cizího. Při ubytování přes Airbnb jsem zatím nikdy neměl (ťuk, ťuk) jedinou špatnou zkušenost. Airbnb ověřuje všechny hostitele i hosty: např. tím, že musíte naskenovat doklad totožnosti nebo propojit svůj účet se sociálními sítěmi. Kromě toho lze využít interního systému hodnocení, díky němuž můžete zjistit, jestli je daný hostitel v pohodě, či zda se mít raději na pozoru. A spoustu věcí lze samozřejmě vytušit už ze samotné komunikace formou zpráv… Pokud by se vám před vaším pobytem něco nezdálo, není nic snazšího, než zrušit svou rezervaci. 

Pokud byste měli nějaký problém, můžete kontaktovat přímo Airbnb – jejich online podpora je dostupná 24 hodin denně a na druhém konci linky je vždy živý člověk.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments