Elektrické jednotky řady 451, které od roku 1964 dodávala pro tehdejší Československé státní dráhy Tatra vagónka ze Studénky, jsou dodnes poměrně velkým unikátem, především jejich dlouholetým nasazením v provozu.

Jednotky byly dodávané jako čtyřvozové. Přesněji řečeno dopravní čtyřvozová jednotka se skládala ze dvou tzv. technických jednotek tvořených vždy jedním elektrickým motorovým vozem (dnešním názvoslovím řečeno elektrickým vozem) a jedním nemotorovým (dnes vloženým) vozem. Číslovány jsou technické jednotky, proto jsme měli podle původního číslování jednotky např. EM 475.1001 až EM 475.1102, podle nového číslování řadu 451 s čísly 001 až 102.

Vypouštěním nebo vkládáním vložených vozů vzniká pak i menší počet šestivozových, pětivozových nebo třívozových dopravních jednotek. Pro zvýšení kapacity vlaku bývají jednotky spojovány do dvojic, řídící systém umožňuje i ovládání tří spojených jednotek, tedy šesti elektrických vozů. Přepravní kapacita čtyřvozové jednotky byla původně 300 míst u řady 451 a 294 míst u řady 452, postupně v důsledku oddělení předního představku v elektrickém voze tento počet poklesl o 4 a zřízením prostoru pro vlakovou četu v jednom vloženém voze o další 3 místa. Počet stojících je u obou řad uváděn shodně 380.

Vozy jsou charakteristické dvoukřídlými automatickými posuvnými dveřmi pro cestující, elektricky ovládanými a pneumaticky poháněnými, s nástupem bez schůdků z úrovně nástupiště. Vozy jsou jednopodlažní, střední část včetně nástupních prostor má podlahu v úrovni nástupiště (cca 550 mm nad temenem kolejnice), nad podvozky je úroveň podlahy zvýšená.

Žádné z těchto souprav neprošly výraznější modernizací nebo rekonstrukcí, byly prováděny jen některé dílčí technické modifikace. České dráhy v současné době některé poslední kusy vyřazují ze služby, a do provozu tak zasahují už jen sporadicky, nejvíce pak jako posilové vložené spoje v trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Dříve tento typ vlaku byl velmi důležitým prvkem právě se formující integrované dopravy kolem hlavní metropole, dnes jsou už prakticky na ústupu.

SOUVISLOSTI  Cvičení záchranných složek při srážce lokomotivy s osobním automobilem v Německu

SOUVISEJÍCÍ: Od dělnického vlaku po hypermoderní a vysokorychlostí jednotky RailJet

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na