Elektrické jednotky řady 451, které od roku 1964 dodávala pro tehdejší Československé státní dráhy Tatra vagónka ze Studénky, jsou dodnes poměrně velkým unikátem, především jejich dlouholetým nasazením v provozu.
Jednotky byly dodávané jako čtyřvozové. Přesněji řečeno dopravní čtyřvozová jednotka se skládala ze dvou tzv. technických jednotek tvořených vždy jedním elektrickým motorovým vozem (dnešním názvoslovím řečeno elektrickým vozem) a jedním nemotorovým (dnes vloženým) vozem. Číslovány jsou technické jednotky, proto jsme měli podle původního číslování jednotky např. EM 475.1001 až EM 475.1102, podle nového číslování řadu 451 s čísly 001 až 102.
Vypouštěním nebo vkládáním vložených vozů vzniká pak i menší počet šestivozových, pětivozových nebo třívozových dopravních jednotek. Pro zvýšení kapacity vlaku bývají jednotky spojovány do dvojic, řídící systém umožňuje i ovládání tří spojených jednotek, tedy šesti elektrických vozů. Přepravní kapacita čtyřvozové jednotky byla původně 300 míst u řady 451 a 294 míst u řady 452, postupně v důsledku oddělení předního představku v elektrickém voze tento počet poklesl o 4 a zřízením prostoru pro vlakovou četu v jednom vloženém voze o další 3 místa. Počet stojících je u obou řad uváděn shodně 380.
Vozy jsou charakteristické dvoukřídlými automatickými posuvnými dveřmi pro cestující, elektricky ovládanými a pneumaticky poháněnými, s nástupem bez schůdků z úrovně nástupiště. Vozy jsou jednopodlažní, střední část včetně nástupních prostor má podlahu v úrovni nástupiště (cca 550 mm nad temenem kolejnice), nad podvozky je úroveň podlahy zvýšená.
Žádné z těchto souprav neprošly výraznější modernizací nebo rekonstrukcí, byly prováděny jen některé dílčí technické modifikace. České dráhy v současné době některé poslední kusy vyřazují ze služby, a do provozu tak zasahují už jen sporadicky, nejvíce pak jako posilové vložené spoje v trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Dříve tento typ vlaku byl velmi důležitým prvkem právě se formující integrované dopravy kolem hlavní metropole, dnes jsou už prakticky na ústupu.
SOUVISEJÍCÍ: Od dělnického vlaku po hypermoderní a vysokorychlostí jednotky RailJet