Češi čím dál častěji vyhledávají dovolené mimo Evropu – alespoň podle zjištění Asociace cestovních kanceláří. Při cestování za exotikou by ale lidé neměli zapomínat na očkování. Rizikovými zeměmi, kde hrozí malárie, cholera nebo jiné pro Evropu neobvyklé nákazy, jsou nejen ty africké, ale také jihoamerické a asijské. A zdravotní komplikace vás podle lékařů můžou potkat i v Evropě.

Že lidé před cestou do zahraničí očkování zvažují, záleží ale na zemi, do které míří. „Do Evropy hlavně žloutenku typu A, pokud se jedná už třeba o středomořské země. Pokud je to mimo Evropu, tak rozšířit ještě o břišní tyfus. Nazýváme to cestovatelským minimem,“ radí infektolog Ivo Hiemer ze Slezské nemocnice v Opavě.

Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny, přidává varování před hmyzem: „Ve všech zemích světa vzhledem k neustálému rozšiřování se endemických oblastí infekčních nákaz bodavých hmyzem je nutné dbát na ochranu repelentem.“

Zájem o dovolené v exotických zemích podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže rok od roku roste. Zdůvodňuje to tím, že Evropa zdražuje, zatímco exotické země zlevňují. „ Dneska už je opravdu levnější poodletět o pár hodin dál a zůstat na dovolené delší dobu za stejné peníze než v Evropě,“ říká Papež.

Tu Češi čím dál častěji mění hlavně za Arabský poloostrov. „Z exotických destinací jednoznačně vedou Spojené arabské emiráty, ať už je to Dubaj nebo vedlejší emirát Ras Al Chajma,“ potvrzuje mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk.

Očkování není příliš nákladné. Cena vakcíny proti žloutence typu A stojí od tisíce do 1400 korun, za vakcínu proti břišnímu tyfu lidé zaplatí maximálně tisícovku.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments