V pátek 28. října přistane na Svatém Martinu poslední „jumbo jet“ společnosti KLM. Od příštího týdne budou Nizozemci létat na Svatý Martin dvoumotorovým Airbusem. O karibském ostrově Svatý Martin se říká, že se tu každý stane alespoň na chvíli „plane spotterem“ – člověkem, který sleduje a fotografuje letadla. Letouny totiž těsně před dosednutím na přistávací dráhu přelétávají v malé výšce nad pláží Maho. A to je podívaná, která nenechá v klidu téměř nikoho.

Nekorunovaným králem Maho Beach je legendární „jumbo jet“, obří čtyřmotorový Boeing 747. Na Svatý Martin s ním létá nizozemská společnost KLM. Respektive létala. Její 747 naposledy přistane na mezinárodním letišti princezny Juliany v pátek 28. října. Od 30. října dál sem bude z Amsterodamu létat dvoumotorový Airbus A330. Maho Beach tak přijde o svoji nejpůsobivější show. Majestátní silueta modrého jumba na pozadí tyrkysových odstínů karibské scenérie právem přitahovala pozornost nejen skalních nadšenců, ale i široké veřejnosti.

Vzhledem k nízké výšce pomalu letících letadel nad pláží se tato lokalita stala vyhledávanou leteckými spottery. Jedná se o jednu z mála světových lokalit, kde mohou být dopravní letadla pozorována přímo za patou ranveje. V přilehlých barech a restauracích jsou návštěvníkům zobrazovány aktuální časové informace odletů a příletů. „Sunset Bar and Grill“ měl na terase reproduktor, který zprostředkovával radiový kontakt mezi posádkou a letištní řídící věží.

Cedule u dráhy č. 10 dlouhé 2 180 metrů pozorovatele varují na riziko vážných zranění, která může způsobit odmrštění na vodní hladinu v důsledku vzdušného poryvu proudových motorů startujících letadel. Pláž je tvořena bílým pískem, navazujícím azurovým mořem a je chudá na vegetaci pro kontinuální erozi způsobovanou proudovými motory. V přilehlém moři je provozován windsurfing a skimboarding. Hurikán Omar poničil pláž s přilehlými zařízeními 16. října 2008.

{loadmodule mod_banners,300 x 250 v článku – horní}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments