50

V druhém díle se zaměřím na instalaci dekodéru, změnu dvojkolí, instalaci osvětlení pozičních a dálkových světel. Nevím zda tento článek dopíši dnes v celku neboť mám velice málo času – případně by v nadcházejících dnech přišla jedna aktualizace. Instalace dálkových a pozičních světel by v modelu V100 bylo kapitolou na několik odstavců, záleží na tom jak si s tím kdo vyhrajete, mě se světlovody podařilo zapasovat celkem kulišácký.

Uvažoval jsem o optickém vláknu ale už jsem měl model na stole v rozmontovaném stavu celkem dlouho a chtěl jsem prostě začít jezdit, časem se k optickým vláknům jistě vrátím.

Použité barvy v nově upraveném modelu pro karoserii: RAL 3004, RAL 7021 a RAL 7030

Pokud chceme dosáhnout neostrého a né tak intenzivního světla pro poziční světla, je lepší opravdu používat světlovody z plastové hmoty např. čiré a nebo přímo obarvené pro červené pozice. Aby nedocháze k rozptylu světla, určitě je potřeba zabarvit světlovody nějakou tmavší vhodnou barvou. Rychlejší a zcela jednodušší je omotat „zabalit“ světlovod do staniolového listu a přetřít štětečkem namočeným v lepidle pro pevnou aretaci omotání – pokud ovšem nebudete plánovat pozdější demontáž a nahrazení např. již zmiňovaných optických vláken.

Zkrácený optický světlovod – pro potřeby dostatečného svitu nám vyhovuje

51

Na další fotografii se může zdát že počet drátů působí spíše chaoticky, rozhodně se jedná o kompletní digitalizaci s úpravou odběru proudu pro lepší jízdní vlastnosti ještě před dekodérem. Jsou zde patrny 4 malé LED s průměrem 3 mm. pro zadní pozice/červená. Dojde také na zabudování 5 mm. LEDky pro dálková světla. Jinak 3 mm. LEDky nemají dostatečný svit, pokud budete mít více místa a ať se jedná např. o V100 nebo jiný model, použijte rozhodně LEDky s vyšší svítivostí, výsledný efekt za to stojí.

52

No posuďte sami, výsledný efekt je perfektní. Doporučuji také LEDky zašpičatit ale dbejte na to aby nebyla narušena její svítivost a především úhel svitu. Upněte si jí do modelářského svěráku a ruční frézkou jí obkružte kolem dokola – cit je v tomto hledisku moc důležitý a nikam nespěchejte!

53

Na první pohled to vypadá trochu chaoticky ale je to vše o pokus/omyl pokud jde o rozměry, dbejte vždy na dostatek vůle při lepení čehokoliv

54

Takto vypadá model po dejmutí kastle v základním stavu od výrobce

55

Pohled do delší části modelu kde je jasně znatelný již hodně zkrácený původní světlovod a také již pevně zabudovaný dekodér Lenz Gold

56

Čas na sestavení celého kompletu! Pokud děláte tolik změn v celkovém modelu, zkoušejte si několikrát jak Vám bude pasovat kastle modelu, nic se nestane když to bude před každým přilepení něčeho – někam. Později Vás to může mrzet, takto se to stalo i mě a práce bylo více než před samotným přilepením.

57

Model se v základním stavu od výrobce chová v analogovém kolejišti dost divně. Zcela mimo shodu jsou rozjezdové hodnoty a přepočítaná rychlost na km/hod. takže i to je dostatečným argumentem – něco s tím udělat. Já provozuji pouze digitální kolejiště. Celkem to časově zabralo asi týden, pokud bych ale připočetl i tu dobu co mi model ležel rozmontovaný v krabici na stole, bylo by to asi více. Počet úprav model ale snese daleko více, záleží na předloze kterou chcete realizovat. Já jsem si vše nafotil na lokálních tratích kolem Hoyswerdy kousek od Drážďan. Kdybych se zaměřil ještě více a dále na detaily co jsem našel na fotografiích jako předlohy, našel bych zcela jistě asi 10-15 prvků které lze snadno přenést do modelu. Uvažuji dále o slabším osvětlení interiéru kabiny strojvůdce ale v poslední době se tam místo žárovky v realitě objevují spíše ekonomické zářivky, takže opět SMD-bílá. Dále zvuk startování a provozu od Dietz apod. opravdu je toho více. Tento článek jsem rozložil na dva díly a uvažuji že tento druhý není zcela kompletní, pokusím se v dohledné době jej tedy aktualizovat. Jinak madla dveří jsem nabarvil RAL 3004 (purpurově červená) další barevné úpravy viz. první díl.

Došlo i na výměnu os dvojkolí resp. počtu zubů na ose

58

Podovzkové segmenty projdou v brzké době i decentní patinou

59

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments