Výrobce vozů Lada, ruský koncern AvtoVAZ, se kvůli zpřísnění emisních limitů v Evropské unii rozhodl zastavit export těchto aut do Evropy. Všechna nová osobní auta nyní při první registraci v EU totiž musejí splňovat normu Euro 6c a od září pak ještě přísnější normu Euro 6d-TEMP. Moskva zavádí emisní normy EU se zpožděním. Vývoz z Ruska zato může zvýšit německá automobilka Volkswagen, píše polský deník Gazeta Wyborcza.
„Už rok se chystáme přerušit dodávky aut do Evropy, protože tam vstoupily v platnost nové ekologické požadavky, které přesahují dosud platnou normu Euro 6,“ citovala představitele ruského koncernu agentura Finmarket.
V Rusku nyní platí emisní norma Euro 5, která byla v zemích EU závazná do roku 2015. Ruské požadavky na vozy s naftovým motorem jsou ještě mírnější.
Ruský koncern uvádí, že opatření je pouze přechodné. „Plánujeme se na ten trh za několik let vrátit,“ říká představitel koncernu AvtoVAZ. Dodává, že firma plánuje ve spolupráci s Renaultem vytvořit model Lady určený pro globální trh. Francouzský koncern přebral plnou kontrolu nad výrobcem vozů Lada koncem uplynulého roku.
Ruská divize Renaultu přitom ujišťuje, že ji odchod z evropského trhu nepoškodí. Loni AvtoVAZ prodal v zemích EU téměř 5800 vozů, což bylo pouze 1,5 procenta celkového prodeje firmy AvtoVAZ. Na Evropu ale připadlo zhruba 15 procent celkového vývozu aut Lada, který loni čítal 38 300 vozů. Z rozhodnutí ruské pobočky Renaultu tak může těžit její konkurent Volkswagen, píše list.
„Pokud se dobře pamatuji, tak loni Volkswagen v Rusku vyrobil 200 tisíc aut, z toho 20 tisíc jich šlo na vývoz,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin, když začátkem dubna přijal v Kremlu generálního ředitele Volkswagenu Herberta Diesse. Setkání to bylo výjimečné, protože Putin jen velmi zřídka přijímá v Kremlu šéfy zahraničních firem. Pravidelně ale tuto čest prokazuje vedení Volkswagenu.
Tentokrát přijel Diess do Moskvy promluvit si s Putinem osobně o speciálních investičních dohodách, jaké chce Volkswagen podepsat s ruskou vládou. Smlouvy tohoto typu investorům garantují daňové úlevy. Diess dodal, že Volkswagen potřebuje Putinovu podporu nejen v záležitosti investičních úlev pro svou továrnu v podmoskevské Kaluze, ale i pro závody v Nižním Novgorodu, kde se rovněž montují vozy Volkswagen. Tyto závody patří koncernu GAZ, který ovládá ruský oligarcha Oleg Děripaska, na něhož a několik jeho firem včetně firmy GAZ před rokem uvalila sankce vláda Spojených států.
Právě kvůli riziku amerických sankcí Volkswagen odkládá své plány na investice do Děripaskových závodů. Ruský prezident ale šéfa Volkswagenu uklidnil. „Budeme pokračovat v naší práci a hledat způsoby, jak podpořit činnost Volkswagenu v Rusku,“ slíbil Putin.
Ruský prezident se tento měsíc poblíž Moskvy zúčastnil slavnostního otevření prvního ruského závodu na výrobu mercedesů. Jeho provozovatel, automobilový koncern Daimler, v souvislosti s výstavbou továrny nazvané Mercedes Moskovia uzavřel s ruskou vládou také zvláštní investiční úmluvu, uzavírá Gazeta Wyborcza.