Vyhlídkové terasy u pražského letiště jsou v poslední době stále oblíbenější. Každý den se na runway přijdou podívat stovky lidí, a pokud jde o významný let, sejde se jich až několik tisíc. Do budoucnosti v rámci rozšiřování a zabezpečování letiště by se měl val u Kneževsi posunout blíže k obci a kolem letiště by do dvou let mohla vzniknout cyklostezka.
Vyhlídky na runway stojí už několik let a stále jsou oblíbeným místem. Důvodem pro jejich stavbu nebyl pouze zájem ze strany lidí, ale také časté díry v oplocení, které měly sloužit fotografům k lepším záběrům. „Letiště Praha se v roce 2012 domluvilo s nově vzniklým klubem spotterů na spolupráci, která zahrnovala výstavbu vyhlídkových teras pro pozorování a focení letadel a zároveň vytvoření otvorů v oplocení letiště tak, aby letečtí fandové si nemuseli ty otvory vytvářet sami a v podstatě tím neničili majetek letiště,“ řekla mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.
Vyhlídky a jejich okolí se kvůli bezpečnosti letiště pravidelně kontrolují. Pozorování letadel podporuje nejen Letiště Václava Havla, ale přínosem je i pro nedalekou obec Kněževes. Jednak se obec díky vyhlídkám zviditelňuje. Letiště také přispívá na programy na zlepšení životního prostředí.
Speciální místa pro spottery nejsou v Evropě a jinde výjímkou. Vznikat mají i kolem letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, které se pišní vůbec největším zájmem fotografů. Podobná místa na pořizování kvalitních záběrů vzlétajících a přistávajících letadel jsou i v Paříži nebo v Londýně. Letiště Praha tak vyhovělo přání všem, kteří se kvalitními snímky zabývají, plánovaná cyklostezka tak doplní i další doprovodné aktivity.
Spotter je člověk vycvičený k tomu, aby se speciálně na něco zaměřoval, dá se říci, že spotter je totéž co pozorovatel. Např. v armádě je spotter členem týmu ostřelovačů, ale pojem spotter může souviset i třeba s pozorováním počasí a některých konkrétních meteorologických jevů, např. bouřek, tornád apod.