Pokud si koupíte u některé z českých cestovních kanceláří zájezd, budete mít vše v podstatě bezpracné. Jednoduše řečeno, stačí si vybrat, objednat, zaplatit a pak se už jen řídit pokyny cestovky a užívat si volno. V ideálním případě (který je však naštěstí standardem) máte jistotu, že na dovolenou odletíte, že budete mít vše zařízeno tak, jak cestovka deklaruje (na webu či v katalogu) a pak již bude jen na vás, jestli si dovolenou opravdu užijete a nebo ne.
 
{loadmodule mod_banners,468 x 60 v článku mezi textem}
 
{jssocials}

Velmi zásadní argument pro cestování s cestovními kancelářemi je to, že v destinaci máte vždy někoho, na koho se můžete obrátit v případě problémů. Není tak problém řešit jakoukoli situaci vzniklou v hotelu, můžete si nechat poradit, kam se vydat na výlet, můžete si nechat pomoci v případě, že budete mít zdravotní potíže a bude o vás postaráno i v případě úrazu či jiného závažného problému. A to v případě českých cestovek navíc v rodném jazyce (samozřejmě pokud není deklarováno jinak a nebo pokud tedy necestujete s německou ck, čemuž se věnujeme v dalším díle tohoto seriálu).
 
Pokud nebudete mít smůlu, určitě narazíte na delegáta, který vám rád dá tipy, kam si zajet a co nepropásnout. Delegáti jsou zpravidla lidé, které cestování baví a kteří danou destinaci znají velice dobře – díky tomu vám mohou doporučit i místa, o kterých byste se jinak třeba ani nedozvěděli. Zvlášť patrné je to u poznávacích zájezdů, protože na těch často budete mít nadšené průvodce, kteří vám řeknou obrovské množství zajímavých informací, ukáží vám spousty zajímavých míst a dají i spoustu dalších tipů, kam si třeba zajít ve volném čase.

 
Osobně jsem zažila několik poznávacích zájezdů a zpětně musím říct, že ačkoli jsem na daných místech již byla i individuálně (Řím, Paříž, Istanbul, Thajsko, Kuba), informace od delegátů byly vždy daleko zajímavější a poutavější než ty, které jsem si vyčetla z knih či na internetu (ty si totiž najde každý a často pak na cestách vidíte turisty s těmi samými tištěnými průvodci v různých jazycích, jak chodí po těch samých trasách a koukají na ta stejná místa, která jsou v průvodcích vypíchnuta jako nejzajímavější).
 

Výhody cestování s českými cestovními kancelářemi

  • jednoduchost a rychlost vyřízení všech formalit
  • minimální pracnost (stačí si vybrat, objednat, zaplatit)
  • možnost zařídit vše s předstihem i na poslední chvíli
  • je o vás postaráno jak před cestou, tak během ní – nemusíte se tedy o nic starat
  • máte vždy někoho k dispozici, na koho se můžete obrátit s problémem či s žádostí o pomoc nebo radu
  • řada delegátů (průvodců) jsou zcestovalí profesionálové, kteří vám řeknou celou řadu informací a zajímavostí, které byste se o daném místě jinak nedozvěděli. Díky tomu často uvidíte i úžasná místa, která byste jinak zaručeně minuli.
  • komunikujete v češtině, a to i v případě problémů, reklamací atp.

Nevýhody cestování s českými cestovními kancelářemi

  • nemusíte se o nic starat – tato výhoda přináší nevýhodu v tom, že většina lidí nemá potřebu nic moc plánovat, zjišťovat si informace o destinaci dopředu a mít tak možnost místo sám lépe poznat. Navíc právě i samotné plánování je pro řadu lidí nedílnou a zábavnou součástí dovolené. Ale ne každý to tak má.
  • u poznávacích zájezdů existuje malá volnost – plán cesty neurčujete zpravidla vy (výjimkou jsou poznávací zájezdy pro malé skupiny osob, kde plán cesty můžete ovlivnit), jste ve vleku průvodce a vaší skupiny. Zase ale vše uvidíte a o nic nepřijdete, jasně definovaný program vás donutí.
  • méně dobrodružství – individuální cestování je dobrodružné. Je o řešení krizových situací, o ztrácení se, domlouvání s místními, smlouvání, o měnění plánů na poslední chvíli – nic z toho s cestovkou pravděpodobně nezažijete. Pro někoho je to dobře, pro někoho ne. Jak to vnímáte vy – je to nevýhoda či nikoli?
  • cena – tomuto se budu věnovat v posledním díle tohoto seriálu, nicméně hodně zjednodušeně a hodně obecně se dá říct, že cestování s cestovkou je dražší než individuální cestování. ALE neplatí to zdaleka vždy a většina lidí si neuvědomuje, že individuální cestování je v některých případech dokonce mnohem dražší než cestování s cestovkami. Vysvětlím to v posledním díle tohoto seriálu článků o rozdílech mezi individuálním cestování a cestování s cestovkami.
{loadmodule mod_banners,468 x 60 v článku mezi textem}
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments