Není nic složitějšího, než výroba listnatých stromů – ale není nic jednoduššího, než výroba jehličnatých stromů pro svá modelový kolejiště. Článek je spíše rychlou motivací pro tvorbu těchto krajinných prvků doslova na koleně a v domácích podmínkách! No a co k tomu budeme vše potřebovat?

Materiálu není mnoho,
postačí nejspíš vymetení našeho modelářského šuplíku kde lze najít dostatečný materiál pro tuto realizaci. V modelářské prodejně ale musíme zakoupit vhodnou kulatinu o různých průměrech 2 až 6 mm. Dále si nastříháme drátky o různých průměrech 0,5 až 1 mm. Pro dekorování-osazení použijeme materiály firmy Silflor jako jsou např.: smrk, jedle, modřín ap. Vrchní úpravy pomocí emulzních barev – nejlépe ve spreji. Vrták o průměru 1 mm. vrtačku mějte v aretaci a vrtání provádějte dle dalšího postupu.

Délku kulatiny si připravíme ve vhodně zvolených délkách od 12 do 22 cm. Poté vrtejte zdířky! Začínáme od spodní části cca. 5 cm. od země kde začíná první větvení stromu, zdířky vrtejte ve vzdálenosti od 1 až  1,5 cm. Doporučuji, aby přesné umístění zdířek bylo aplikováno o 90° při každém navrtání a následném otočení, jen tak nám vznikne výsledný a realistický efekt větvení vzrostlých stromů!

02

Větvení,
myslete na to, že delší větve začínají od spodní části kmene k nejkratším ke koruně stromu! Tak tedy: spodní větvení v patrech 1 a 2 aplikujte od délky 8 až 10 cm. další patra 3,4 a 5 v délkách od 6 do 7 cm. dále patra 6 a 7 v délce 4 cm. a vrchní 8 a 9 patro větvení od 1 do 0,5 cm. Každopádně lze zvolit jinou taktiku a rozměry, počítejte s tím, že první stromek takto vytvářený, bude spíše testovací, již takový 2 nebo 3 kousek bude dle vlastních nároků a požadavků! Po dokončení aplikace větvení, lze tedy přistoupit k nabarvení kmene a větví samotných. Není třeba špinit stříkací pistoli, jednoduše přetřete kostru stromků štětcem se střední hustotou. Před barvením a nebo až po nabarvení, naohýbejte decentně spodní větve tak, aby realita modelu odpovídala realitě skutečné – každý vzrostlý smrk má spodní větvení v jistém úhlu prohnutí, jen kratší části horních větví jsou již kolmo směrem k zemi!

03

Po nanesení lepidla, nejlépe opět sprej metodou, lze postupně aplikovat jednotlivé části materiálů dle zvoleného výběru, v tomto případě tedy klasický smrk – zelený. Obstarejte si vhodné aretační-upínací packy, díky těmto můžeme začít s aplikací imitace jehličin. Jedno zaschnutí (dle zvoleného lepidla), vychází na cca. 15-20 min. což vychází na jednu polovinu stromku, v druhé části aplikace umístěte vhodně zbytek imitace jehličin. Pro přehlednost a pozdější pohyb a směrování některých částí je nejspíš vhodné toto provádět postupně, tím lze docílit perfektních výsledku. Pakliže „naházíte“ na stromek vše najednou, nemusíte pak při zasychání lepící hmoty již více improvizovat!

04

Závěrem lze říci,
že náklady na takto vyrobený stromek jsou více než zanedbatelné, pakliže chceme ušetřit a zkusit něco nového, tato varianta výroby krajinných prvků nám přinese jen další pozitivní praxe v tvorbě a vyjádření mnoha skutečných – modelových pohledů a scenérií našich modelových kolejišť !

0506

Článek zaslal a poskytl: Andreas Herzog, překlad a korektura: Jirásek Jan

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments