Zabezpečení železnice systémem ETCS pokračuje, České dráhy vyjde na miliardy

0

Největší tuzemský železniční dopravce vypsal pětici tendrů v celkové hodnotě 2,38 miliardy korun, která mu může umožnit vybavit vlaky zabezpečovacím systémem ETCS. Ten kontroluje pohyb vlaků a v nouzových případech umožňuje jejich dálkové ovládání. Významně se tak podle dopravce zvýší bezpečnost na železnici.

K pěti aktuálním tendrům je třeba přičíst ještě dva tendry, které dráhy vypsaly už v srpnu. Předpokládají, že za vybavení až 65 vozů systémem ETCS zaplatí necelou miliardu. Dopravce právě vyhodnocuje předběžné nabídky možných dodavatelů.

Pokud by ze všech soutěží vzešli dodavatelé, systém ETCS by zabezpečil dvacet elektrických lokomotiv, 153 motorových či řídicích vozů, sedm elektrických jednotek a sedm netrakčních souprav Railjet.

Přestože se železniční dopravci potýkají s velkými finančními ztrátami způsobenými koronakrizí, investice do ETCS je pro ně nutností. Systém totiž bude od roku 2025 povinný na hlavních koridorech. „České dráhy mohou v příštích letech instalovat ETCS až do zhruba 470 současných vozidel z asi dvaceti různých řad,“ uvádí mluvčí drah Gabriela Novotná.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments