Zima byla pro silničáře náročnější, vzrostla údržba i opravy

0

Letošní zimní sezona byla na českých dálnicích a silnicích oproti loňsku náročnější. Náklady na zajištění sjízdnosti dálnic vzrostly na 128 milionů korun, což je o 40 procent více než předchozí zimu. Ještě výrazněji stouply náklady na nutné opravy výtluků po zimě, které stály rekordních téměř 628 milionů korun. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

O dálnice a část silnic se v letošní zimě staralo přes 750 silničářů z ŘSD, zejména řidičů a také dispečerů. K dispozici měli skoro 200 sypačů a desítky nakladačů a dalších vozidel s různým vybavením. Kvůli tužší zimě ve srovnání s loňskem letos silničáři spotřebovali výrazně více posypového materiálu. Konkrétně šlo o 39.000 tun soli a 11 milionů litrů solanky, což je meziročně asi o 44 procent více. Celkem silničáři najezdili přes 520.000 kilometrů při pluhování a posypu a dalších 310.000 kilometrů v rámci kontrolních jízd.

Kvůli velkým teplotním výkyvům během zimy výrazně přibylo i nutných oprav výtluků na dálnicích i silnicích první třídy. Celkem stály skoro 628 milionů korun, což je o 293 milionů více než při minulé zimě. V případě operativních oprav výtluků studenou obalovanou směsí stouply náklady v lednu téměř čtyřnásobně, v dalších měsících ještě více.

ŘSD zajišťuje zimní údržbu na 1050 kilometrech dálnic po celé republice. Vedle toho má státní organizace na starosti zhruba 350 kilometrů silnic první třídy, o ty se ovšem během zimy postarají dodavatelské firmy. Zbylé tisíce kilometrů silnic první třídy pak mají ve správě kraje.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments