Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza koronavirem. Podle středečního prohlášení tamní vlády bude stát hradit pacientům s covidem-19 a jejich rodinám ubytování, jídlo a léky. Transfer na letiště a repatriační let si ale dotyční budou muset zaplatit sami. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Opatření má přilákat turisty na ostrov, kde se nákaza dosud prokázala u relativně nízkého počtu lidí. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se na Kypru nákaza koronavirem potvrdila u 939 lidí a 17 osob zemřelo s nemocí covid-19. Příjmy z cestovního ruchu na Kypru loni činily zhruba 15 procent HDP, vláda se proto nyní snaží co nejdříve turismus obnovit.

„Ten dopad je obrovský, snažíme se teď ze všech sil a po zbytek sezony budeme dělat, co můžeme,“ uvedl náměstek ministra turismu Savvas Perdios. „Tvrdě jsme pracovali na tom, abychom udrželi virus pod kontrolou,“ dodal.

Jak nastartovat turismus

Kyperské úřady uvedly, že pro turisty nakažené koronavirem bude vyhrazeno 100 nemocničních lůžek a pro jejich rodiny několik takzvaných „karanténních hotelů“. Minulý týden tamní ministerstvo dopravy oznámilo, že spolu s experty vybralo dvě skupiny zemí, odkud budou moci být v červnu na Kypr obnoveny komerční lety.

Od 9. června se to týká Řecka, Malty, Bulharska, Norska, Rakouska, Finska, Slovinska, Maďarska, Izraele, Dánska, Německa, Slovenska a Litvy. Od 20. června pak budou moci létat na Kypr spoje ze Švýcarska, Polska, Rumunska, Chorvatska, Estonska a Česka. Cestující ze Spojeného království a Ruska, kteří za běžných okolností tvoří něco přes polovinu turistů na ostrově, podle Perdiose budou na Kypr nejspíše moci až červenci

Evropské vlády jednají o tom, jak nastartovat letní turistickou sezonu v době, kdy se řadě států na kontinentu podařilo dostat šíření koronaviru pod kontrolu. Jedenáct členských zemí EU – Rakousko, Bulharsko, Chorvatsko, Německo, Řecko, Itálie, Malta, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko- se minulý týden domluvilo na opatřeních, která umožní přeshraniční cesty při současné minimalizaci rizika nákazy koronavirem. O několik dní později Řecko oznámilo, že zahájí turistickou sezonu v červnu.

Kypr, je euroasijský ostrovní stát nacházející se ve východní části Středozemního moře, východně od Řecka, jižně od Turecka, západně od Sýrie a severně od Egypta. Jde o třetí největší ostrov ve Středozemním moři a významnou turistickou destinaci.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments