Od druhé změny celostátních jízdních řádů Českých drah, tedy 10.června, dojde k nepatrným úpravám na trati mezi Prahou a Ostravou. Dráhy chtějí zrušit spoje které nejezdí v nejfrekventovanější době dne, případně je zkrátí mezi Olomoucí a Žilinu.

{snippet costa-ex}

Foto: České dráhy

„Na tyto vlaky nedostáváme od stáru žádné dotace, do této kategorie spadá i Pendolino, které ČD provozují na vlastní podnikatelské riziko, všichni chtějí jezdit v lukrativních časech“, vyjádřil náměstek šéfa drah Antonín Blažek.

Změna nových jízdních řádů je vystavena několik hodin už i na portále Správy železniční dopravní cesty, ale i Českých drah. Novou úpravou bude tak Expres Beskyd jedoucí z Prahy do Žiliny, ten vyjížděj z metropole v čase 4:17 a zpět z Ostravy ve 20:20. Tento vlak bude nově jezdit bez omezení mezi Olomoucí a Žilinou, z Prahy bude vyjíždět pouze v pondělí, a z Ostravy do Žiliny bude startovat v Ostravě.

Dojde i na Pendolina

Částečných úprav doznají i vlaky kategorie Super City ve kterých jezdí flotil drah – Pendolino. Přes prázdniny zůstávají bez úprav jen čtyří z deseti denně vypravených vlaků mezi Prahou a Ostravou, resp. Bohumínem. Tímto bude pro cestující složité se v nově upravených jízdních řádech snadno orientovat.

Problém tak mohou mít například ti, kteří o prázdninách budou chtít dojet z Prahy do Ostravy na otočku na jednání. Dosud stíhali být v osm v Ostravě, teď se do Ostravy dostanou nejdříve v devět a ještě s dvěma přestupy. Dráhy tlačí na ministerstvo, aby vlaky mimo špičku začaly znovu dotovat.

Dráhy zavedou ale i nové spoje

Nový spoje SC Pendolino naopak České dráhy zavádějí v pátek a v neděli s odjezdem z Prahy ve 14:12, a v neděli navíc ještě v časové ose 20:20. České dráhy i nadále tvrdí, že i po nástupu konkurence jim naopak cestujících ve vlacích kategorie SC Pendolino přibývá.

Radim Jančura se  svojí firmou RegioJet jízdní řády měnit nehodla, podle mluvčího Aleše Ondrůje navýší dopravce kapacitu vlaků o další připojení vagony pro stejný směr z Prahy do Ostravy a zpět. Navíc RJ má v jízdním řádu stále prostor pro další uvedení vlaků do provozu, ovšem tyto v uvedené časy doposud nejezdí.

Změny jízdního řádu přináší jinak jen drobné úpravy. Z dálkových vlaků je jedinou úpravou konec přímého spojení vlaku z Prahy do Štětína. Nově bude vlak končit v Berlíně.

Kam dál?

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments