Zpočátku jen vestavěné jedno prosté a jednoduché světlo, které ale zcela nepostačovalo a neplnilo ani tak modelový dojem, jako spíš více dojem z modelu PLAYTIME ačkoliv o „playtime“ vůz nejde a nebo je to jinak?!

Jídelní vůz WRmz výrobce Roco s artiklem č. 44647

S tím se muselo prostě něco udělat. Mezi podvozkem a skříní vozu se nachází „točna“ tedy sběrač proudu z dvojkolí propojený do spodní části skříně kde se nachází regulace napětí. Když už jsem se pustil do instalace této „jemné“ elektroniky, napadla mě i myšlenka, co takhle osadit vůz i figurkami a z vozu WRmz udělat skutečný vůz WRmz obsazený velkým počtem cestujících. Realizace zabere ovšem méně práce a času, než např. podobný paskvil, který produkuje firma Classic Model a která se svým WLABmz je na stejné úrovni – článek byl mj. zde také publikován, přesto obdoba WRmz ÖBB je zcela o něčem jiném. Původní myšlenka byla s instalací žlutých SMD ale to bylo rázem převálcováno bílou SMD která plní dojem zářivek a je tedy lepší a na pohled se zdá být výsledek i výrazně přirozenější.

Realizace tedy spočívala v instalaci stropních svítidel a svítidel – lampiček do každého stolku pro cestující. Jak již bylo shora napsáno, stolky s lampičkou ale bez cestujících, budou spíš jen směšným dojmem. Proto i to osazení figurkama, neboť prázdný vůz dělá dost sterilní dojem. Z výroby u stolků schází kulová svítidla, jsou standartně osazena ty od Roco ale i ta jsem musel vyrobit. Rozsvícená pak za tmy a nebo v šeru propůjčuje vozu elegantní vzhled. Přemýšlel jsem, jak lze ovládat osvětlení tohoto vozu, jednak je mi líto jednoho dekodéru pro tento vůz a také se jedná o vůz, který nejezdí v ucelené soupravě, pokud by se ovšem o ucelenou soupravu jednalo, šlo by v tomto případě dát i DCC pro celou soupravu navzájem propojených vozů a osvětlení instalovat do každého zvlášť. Zatím tedy používám dálkově odpojitelné úseky staničních / odstavných kolejí a osvětlení vypínám z ovládacího panelu.

Nastal ovšem problém, jaké zvolit vhodné osvětlení aby výsledný efekt byl 100%. Mohl jsem zvolit variantu, že u některých stolků nebudou sedět cestující a tedy lampička bude vypnutá, tento model ale u skutečných drah není praktikován a ačkoliv u stolu nikdo nesedí, lampičky svítí všechny a to bez vyjímky. Jaké tedy zvolit svítidlo a tvar? Možností bylo a je více, málá kulatá emisní dioda a nebo žárovička, ty by se mj. daly do stolku přímo jen namontovat. Dále jsem zkoušel optická vlákna ale zcela bez účinku. Zvolil jsem jeho průměr 1,9mm průsvitem – čímž se ale stává pro světlo již neprůchodný! Pokud by někdo volil jen světlovody, tak alespoň od 2,3mm tedy o 4mm více a výsledek je naprosto přijatelný. Já ovšem zvolil variantu SMD.

SMDčka, tedy světelná emisní diody – jsem přetřel stříbrnou hodně ředěnou barvou a po zaschnutí přelakoval nematným lakem. Do každého stolku jsem navrtal zdířky tak, aby prošla spodní část a zakryla letované části diod a kabílků, v tomto provedení jsem použil kabel s průměrem 2mm který se v rohové části skříně vletoval do centrálního rozvodu napájení pro osvětlení vozu. Stálo to hodně potu a spálených prstů ale výsledek opravdu stojí za to a lze se s ním neustále kochat. Bohužel po instalaci všech stolních svítidel jsem došel k zjištění, že jsem mohl diody více utopit – tedy snížit pod půdorys stolku tak, aby bylo maskováno místo kde je provedeno letování. Takto jsou jinak nepravidelně umístěny v různých výškových hladinách ovšem byl to můj první pokus a příště už to bude o něčem jiném. Každopádně i tak jsem s vozem a výsledkem zcela spokojen!

Pohled na zpočátku standartní existující lampy od výrobce – jde o imitaci

SMD zatím bez stříbrné barvy a laku

Zde již přetřeno stříbrnou barvou a bezbarvého laku

Instalace a vlepení do stolku pro cestující, vypadá to dost drasticky ale fotografie odhalí vše

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments