Česká firma Abrex, která je známa spíše s produkcí silničních vozidel se čtyřmi a více koly, uvedla do prodeje nedávno hned čtyři kousky velice precizně propracovaných modelů v měřítku 1:18. Právě takový „Pařez“ nebo „Kývačka“ ze závodu Jawa, zasáhl mnohé generace našich otců a dědů.

fotografie | Abreg | Model 50 ccm zvaný též jako „Pařez“ z roku 1955

Modely jsou v celkem ve vhodně zvoleném měřítku pro uchování detailů a celého designu který je tímto více věrohodný. Jawa 50 zvaná též „padesátka“ byla vyráběna od roku 1955. Tímto modelem motorky byl inspirován i film „Pětistovka“ z téže doby, kdy socialistický průmysl viděl nutnost ve výrobě vlastního motocyklu. Jawa v té době započala svojí velice úspěšnou existenci, která dosáhla vrcholu zejmena v šedesátých a sedmdesátých letech.

V roce 1961 začala Jawa vyrábět i motocykl 350 zvaného také jako „Kývačka – nebo Kejvalka“. K tomuto motocyklu bylo možné pořídit i přípojný vozík zvaný jako „Páv“ což byl výraz pro jeho tvar. Vozík bylo možné mít v tažené variante za motocyklem, případně v boční verzi (válečné). V roce 1966 státní podnik Jawa vyrobila motocykl o stejné kubatuře OHC.

Produkce podniku Jawa nabízí větší škálu svých modelů, firma Abrex zatím uvedla čtyři populární modely. Mimo výše uvedené, je v prodeji i Enduro z roku 1987. Mnozí si jistě vzpomenou, kdy Svazarm dostával větší přednost pro nákupy těchto motocyklů, než obyčejný smrtelník z řad dělnického lidu. O pozice na pořadnících se také kšeftovalo – podobný styl (poskakování na seznamu) byl praktikován i ohledně nákupu automobilů z podniku AZNP Mladá Boleslav aj.

Abrex nabízí modely za jednotkou cenu 231 korun.


{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments