Pražský dopravní podnik (DPP) loni hospodařil se ziskem 1,901 miliardy korun. Vliv na hospodaření měly vyšší tržby a snížení provozních nákladů. Sdělila to mluvčí firmy Hana Pohanová. DPP od hlavního města loni dostal na provoz 13,535 miliardy korun, což bylo meziročně o pět procent více. V předminulém roce hospodařil DPP se ziskem 1,84 miliardy korun včetně dotace 12,9 miliardy korun od města.

DPP vyplatí na základě výsledku hospodaření za rok 2017 řidičům a dalším profesím mimořádné odměny. Podnik je největší městskou firmou a zaměstnává téměř 11 tisíc lidí, jeho jediným vlastníkem je Praha.

Loňský dosažený hospodářský výsledek je tvořen zejména takzvaným přiznaným přiměřeným ziskem ve výši 1,551 miliardy, který podniku nechává město a ten jej využívá na investice. Výše přiměřeného zisku je vždy předem domluvena při plánování, kolik DPP od města na ten který rok dostane, a ukrajuje se z celkové částky.

Oproti očekávání se loni podniku zvýšily tržby z jízdného, a to o 226,675 milionu korun. Vliv na tržby mělo zlevnění ročního kuponu. Zatímco od července 2016 do července 2017 zaznamenal podnik pokles, následně se trend otočil a tržby z jízdného celkově vzrostly.

Na provozních nákladech podnik loni ušetřil 387,747 milionu korun. „V poslední době vykazujeme vyšší výkony při nižších nákladech. Současně se nám daří zlepšovat kvalitu služeb poskytovaných cestující veřejnosti. Hospodářský výsledek je důsledkem úspor a tvrdého obchodního vyjednávání,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva DPP Martin Gillar.

Cena kilometru, za kterou DPP zajišťuje pro město MHD, se loni snížila z 90,43 koruny na 86,81 koruny. Dopravní podnik ale loni najezdil proti roku 2016 o osm milionů tzv. vozokilometrů více, a to celkem 180 tisíc kilometrů.

Představenstvo DPP na základě výsledku hospodaření rozhodlo o vyplacení mimořádných odměn řidičům MHD a zaměstnancům ve vybraných profesích, kteří se podílejí na provozu. Celkem půjde na odměny 27 milionů korun.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments