V odpoledních hodinách mezi Kolínem a Velimí, došlo k poškození parní lokomotivy BR52 která jede z Rakouska do muzea v Lužné u Rakovníka. V sobotu a v neděli probíhá v muzeu Českých drah parní sraz lokomotiv této řady. Více v článku: Poválečné lokomotivy BR52 „Němky“ v červnu na sraze v Lužné

{snippet costa-ak}

Hlavní železniční koridor mezi Prahou a Moravou v pátek odpoledne uzavřela zeď, která se sesunula na koleje. Do sutin pak na okraji Kolína najel parní vlak a rychlík. Nikdo nebyl zraněn, řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Výluka podle mluvčí postihla asi 100 spojů, z toho 50 rychlíků. Případem se zabývá policie.

Trať mezi Kolínem a Velimí bude podle odhadů zprůjezdněna mezi 20:00 a 22:00. Rychlíky musejí být odkláněny po objízdných trasách přes Nymburk a Lysou nad Labem. Osobní vlaky nahradily autobusy. Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Tomáše Drvoty je trať sjízdná, ale statik ještě musí prohlédnout zřícenou zeď a další demolované objekty vedle trati. „Je tam všechno připraveno, aby se vlaky vrátily na trať, ale musíme respektovat rozhodnutí statika,“ oznámil Drvota.

Nehoda se stala před 15:00. „Z jedné strany do sutin vjel parní vlak, který směřoval z Rakouska na setkání parních lokomotiv u Lužné. Z druhé strany do toho vjel rychlík, který jel z Prahy do Brna,“ uvedla Pistoriusová. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se snažil strojvedoucí vlaku na překážku upozornit strojvedoucího rychlíku, ale nestačil to. „Prý tam bylo štěstí, že nedošlo k vykolejení rychlíku,“ poznamenal Drápal.

Podle Drápala vznikla na parním vlaku škoda 30.000 korun a na rychlíku 150.000 korun. Parní vlak byl poškozen pouze minimálně a mohl odjet. Rychlík naopak musel počkat na vyproštění. Příčinami nehody se kvůli demoličním pracím vedle trati začala zabývat policie. „Budeme prověřovat, jestli někdo něco nezanedbal nebo neopomenul,“ uvedla mluvčí kolínské policie Martina Fejfarová. Případný viník by podle ní mohl být stíhán pro obecné ohrožení.

Kam dál?

Zdroj: ČTK

Fotografie: HV & Marco

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments