EIA A LOKÁLKY | Letošní plánovaná rekonstrukce úseku lokální tratě ze Zastávky u Brna do Okříšek se o rok odkládá. Stavba na kterou je k dispozici více než miliarda korun, zastavil dokument o vlivu na životní prostředí EIA (Environmental Impact Assessment). Start stavebních prací byl přitom naplánován na polovinu letošního roku. Cestujícím kopletní rekonstrukce přinese především rychlost cestování, zkrátí jízdní dobu a zvýší bezpečnost.

Stavba financovaná z Operačního programu Doprava měla navazovat na zdvojkolejnění a elektrifikaci tratě Brno – Zastávka, nyní je možné, že se budou obě stavby dělat současně. Aktuálně je na trati ze Zastávky do Okříšek nejvyšší rychlost 60 kilometrů za hodinu, po rekonstrukci se zvýší až na stovku. Podle projektu se tak má zkrátit nejen doba jízdy, ale také zmizí delší čekání ve stanicích kvůli křižování, trať je totiž jednokolejná.

Rychlík má uspořit při cestě ze Zastávky do Okříšek čtyři minuty, v opačném směru však 14 minut, osobní vlak má být rychlejší do Okříšek o deset minut, nazpět dokonce o 19. V nejzatíženějším úseku, tedy ze Zastávky do Náměště nad Oslavou, dnes jezdí denně 14 rychlíků a 39 osobních vlaků.

Při rekonstrukci dojde k sanaci železničního spodku, opravě železničního svršku, na trati bude nové sdělovací technika a zabezpečovací zařízení které zvýší bezpečnost provozu. Opravovat se budou také mosty a přejezdy.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/doprava/1892-rekonstrukce-trate-ze-zastavky-u-brna-do-okrisek-se-odklada-diky-dokumentu-na-zivotni-prostredi-eia{/qrcodegenerator}

V Třebíči vznikne podchod k novému ostrovnímu nástupišti a bude zajištěn i bezbariérový příchod. Přestavba stanice naváže na nový dopravní terminál u nádraží. Rekonstrukce se dočkají zastávky ve Vysokých Popovicích, Vladislavi a v Třebíči-Borovině, kde bude bezbariérový přístup a zvýšená nástupní hrana.

Dřívější záměry byly velkorysejší. Díky četným přeložkám se měla rychlost zvýšit na 120 až 140 kilometrů v hodině, nicméně tento záměr byl opuštěn ve chvíli, kdy se začalo vážně počítat s budoucí stavbou vysokorychlostní železnice z Brna do Prahy s plánovanou zastávkou v Jihlavě. Současná rekonstrukce s žádnými přeložkami nepočítá.

Navazující úsek z Brna do Zastávky se měl začít realizovat už v minulém roce, kvůli soudním průtahům je však nyní pravděpodobné, že stavba za čtyři miliardy začne v závěru letošního roku, případně až v roce následujícím.

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments