Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo ze skupiny Alphabet zhruba o dva roky. Je ale odhodlán americkou konkurenci dohnat. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to uvedl šéf koncernu Herbert Diess.

„Musíme přiznat, že společnost Waymo je před námi, pravděpodobně o jeden nebo dva roky. Ale jsme odhodláni dohonit ji. Hra ještě není ztracena, hodně závisí také na regulaci,“ řekl Diess.

Waymo je v rámci skupiny Alphabet divizí internetové společnosti Google a má na starosti projekt samořízených automobilů.

Volkswagen hodlá do roku 2023 investovat téměř 44 miliard eur (zhruba 1,1 bilionu Kč) do vozidel s elektrickým pohonem, autonomního řízení, nových dopravních služeb a digitalizace svých automobilů a továren.

Tato částka odpovídá zhruba třetině celkových výdajů, které koncern v letech 2019 až 2023 plánuje. Prozkoumá rovněž možnost užší spolupráce s americkou automobilkou Ford Motor.

Evropa na expanzi autonomních vozidel stále čeká

Americký stát Nevada schválil 29. června 2011 zákon pro povolení provozu automobilů bez řidiče. Google tento zákon inicioval. Zákon nabyl účinnosti 1. března 2012 a Nevadské oddělení motorových vozidel vydalo první licenci pro samořídící auto v květnu 2012. Licence byla vydána pro Toyotu Prius s modifikovanou experimentální bezpilotní technologií od Google.

V dubnu 2012 se Florida stala druhým státem, který umožnil testování vozidel bez řidiče na veřejných komunikacích. Jako třetí se v září 2012 přidala Kalifornie, která legalizovala používání samostatně poháněných automobilů pro účely testování.

Projektový tým byl vybaven testovací flotilou, která zahrnovala nejméně deset vozidel: šesti Toyota Prius s Audi TT, a tří Lexus RX450h. Auta jezdila vždy s jedním z dvanácti řidičů s bezúhonnými jízdními schopnostmi, v sedadle spolujezdce seděl jeden z inženýrů společnosti Google. Systémové jednotky udržovaly vzdálenost od ostatních vozidel používajíce svůj systém snímačů. Systém umožňuje převzít kontrolu nad vozidlem tím, že řidič šlápne na brzdu nebo otočí volantem.

Dne ​​28. března 2012 Google zveřejnil na YouTube video vytvořené Morganem Hillem v Kalifornii, kde se Steve Mahan zúčastnil jízdy samonaváděcím autem Toyota Prius. Ve videu Mahan uvádí: „Devadesát pět procent z mého zraku je pryč, jsem už dávno slepý.“ Je třeba poznamenat, že trasa auta byla pečlivě naprogramována a vedla z jeho domova do restaurace, pak do čistírny, obchodu a nakonec zpět domů.

V srpnu 2012 tým avizoval, že měl najeto více než 500 000 km bez nehod, měli momentálně deset aut a začínali testovat s jednotlivými řidiči ve třech státech USA, kde byly schváleny příslušné zákony. Byly to Nevada, Florida a Kalifornie. V prosinci 2013 se přidal Michigan a dále se chce přidat i Texas.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments