Vynalézavost našich obchodníků nezná konce. Když jsem psal v prvním článku o nebezpečnosti předobjednávek, resp. jejich případné neplnění ze strany dodavatele obchodníkům – přichází jistý prodejce z Prahy s další fintou na koupěchtivce s o to silnějším argumentem: „kolik si u nás zákazníci objednají, tolik výrobce vyrobí modelů…“ opět zde zafungovala nápaditost které není vůbec podložena výrobcem.

 

S kolegou, a zároveň kamarádem modelářem jsem probádal celý Český internet, resp. modelářské e-shopy s železničním sortimentem, nikde žádný prodejce nezveřejnil informaci, že se jedná u firmy Roco o skutečnost, že bude vyrobeno pouze tolik modelů, kolik si obchodníci u nás objednají. Tato další velká fáma, zároveň ale i bublina, vytváří v očích modelářů jen další hloupé dogma. Rakouský výrobce pro žádný stát v Evropě nevyrábí žádné limitované modely ani modely dle výšky čísla objednávky jeho prodejců!

V podstatě jsem vše popsal již v prvním článku o této problematice. Je více než smutné, že modely, které výrobce plánuje do prodeje zařadit, jsou k objednání v Česku i s ročním předstihem. Nejedná se zde ale o dostupnost u výrobce, případně limitované číslo série, ale o vnitřní boj na trhu u nás. Svazování zákazníků pod svá křídla jedním obchodníkem je cesta spíše zpátečnická, pakliže konkurence neuvede ani cenu – která ale v dohlednu může být nižší než u obchodníka který žádá své zákazníky na předobjednávky – tak v případě smluvního odběru zboží se zákazník vystavuje od ledna 2011 právně vymahatelnému postihu v momentu neodebrání zboží a tím fakticky k porušení smlouvy.{jlvotes}

Nikde také není jistota, že výrobce nebude opět zdražovat v překlenovacím období předobjednávek a jejich plnění dle výrobního plánu. Oslovil jsem svého prodejce v Norimberku e-mailem, kde jsem se mj. dotazoval na sortiment modelů naší provenience. Odepsal mi celkem rychle, všechny modely pro náš trh nejsou u výrobce limitovány, limitovány dle síly objednávek, nebo limitovány dle odběru. Výrobní postupy firma předem plánuje, jedná se o velkou logistickou výrobní strategii. Jelikož jsou naše modely nabízeny i pro jiné Evropské trhy, tak mi prodejce zároveň sdělil, že nikde nejsou přijímány žádné objednávky, pouze prezentace CAD modelu v několika náhledech.

Co z toho opět vychází..? Jednoduše řečeno, lanaření a svazování trhu do hloupých a nesvéprávných pitomostí na které od nového roku bude pohlížet obchodní zákon ve smyslu plnění smluv mezi prodejcem versus zákazníkem.

Buďte proto obezřetní, a na argumenty typu: „Dnes jsme obdrzeli informaci, ze modelu bude vyrobeno tolik, kolik obchodnici objednaji. A cim vice jich objedname, tak tim drive bude model vyroben.“ jednoduše nehleďte, je to čistá lež a manipulační informace s míněním zákazníků… ale co, oblbování v našich zemích je to již koloritem!

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments