ÖBB nedávno společně s policií odhalilo korupční a úplatkářský skandál u vysoce postaveného manažera nákladní divize Rail Cargo Express. Gustav Poschalko pracoval u firmy od roku 2008. Mimo uvedené prohřešky byl obviněn i ze zločinného spolčení a pletichu. Manažer trvale pobíral od externích firem vysoké finanční „všimné“, a firmy tak upřednostnil ve výrazných slevách za přepravy.

Dceřiná společnost Rail Cargo Express doposud vyčíslila škody na 93 milionů EUR, nicméně tato částka doposud nebyla uzavřena, neboť v současné době probíhají audity na zastupitelských kancelářích nákladního dopravce v Polsku, na Ukrajině a v Bělorusku, kde ÖBB Rail Cargo řadu let působí v tamních dceřiných firmách divize ÖBB Cargo.

Trestní řízení obnáší i podezřelé provize z úvěrových smluv na nákup železničních nákladních vozidel, kde škody v tomto segmentu dosahují největší podíl. Do celé kauzy je navíc zapleteno dalších 22 lidí ať již přímo spjatých s ÖBB v Rakousku, tak i lidé z dceřiných společností v Bělorusku a Ukrajině.

Představenstvo ÖBB ještě v minulém víkendu vydalo prohlášení, kde s okamžitou platnosti dojde k větší kontrole interních procesů v zadávání zakázek pro přepravy v rámci operátora Rail Cargo. Intenzivní vnitřní vyšetřování odhalilo rozsáhlé korupční spolčení proti zájmům ÖBB, kde Gustav Poschalko sledoval pouze vlastní zájmy, případně zájmy celé skupiny 22 lidí zapojených do finančního skandálu.

ÖBB bude požadovat u civilního soudu vrácení všech peněz, což je v případě rozmarnosti bývalého manažera nejisté. Sám nakupoval drahé osobní vozy, jachtu a několik nemovitostí v Rakousku, Polsku a v České republice.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments