ČD Cargo založilo ČD Interport pro přepravu aut. Má se jednat o alternativu kompletních přeprav tzv. „na klíč“ pro velké automobilky které mají své aktivity v kontinentální Evropě a Asii. Nově vzniklá divizie ČD Interport má využívat lokomotivy a nákladní vozy pro logistiku v autoprůmyslu od mateřské ČD Cargo. S takovými vozovým parkem může Interport snáze vstupovat do tendrů pro zajištění přepravní logistiky evropoských automobilek.

ČESKO JE VELMOC VE VÝROBĚ AUTOMOBILŮ

Ačkoliv je Česko se sídlem mnoha montoven a subdodavatelů automobilovou velmocí, řada komponent pro výrobu do vzdálenějších továren v Rusku a Asii proudí právě přes Polsko. Tomu chce Interport čelit vstupem do zmíněných tendrů které vyhlašují velké automobilky v Evropě.

ČD Cargo má v nově vzniklé divizi 51 procent, další procenta drží ve firmě Interport Partner Group se sídlem v Praze. Firma v současné době podniká i na východě Slovenska, zde provozuje v Hanisce velký železniční termináů s napojním na širokorozchodné koleje. Nyní tato firma přes tento terminál zajišťuje logistiku automobilových dílů pro montovny v Rusku a na Ukrajině pro firmy Volkswagen, BMW, Audi a další.

TRANSPARENTNÍ PARTNERSTVÍ

Majitelem Interport Partners Group, menšinového podílníka v ČD Interport, je podle obchodního rejstříku přes nejrůznější společnosti zlínský podnikatel Florián Kudělásek. Do ČD Intersport nepřejde žádná nynější činnost ani majetek carga. Dcera by ale měla přinášet ztrátovému cargu zisk.

Česká železniční společnost se tak částečně snaží naplnit dlouhodobé plány na ovládnutí linek mezi západní Evropou a Ruskem. Léta přitom existují plány na propojení českého a slovenského železničního carga, několikrát dokonce stvrzené premiéry obou zemí. Fúze je ale zatím v nedohlednu, stejně sešlo z velikášských plánů na odkup polského státního carga.

Vstup polského carga na Slovenské koleje navíc komplikuje i DB Schenker který je v současné době jedním z největších logistických operátorů v Polsku. Slovenské Cargo se topí v dluzích stejně jako České, podmínkou vstupu zahraničního partnera z Polska na Slovensko by bylo kompletní oddlužení.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments