Nákladní dopravce ČD Cargo, získá od ledna příštího roku zpět přepravu uhlí pro uhelnou elektrárnu ve Chvaleticích na Pardubicku. Státní nákladní dopravce o zakázku v hodnotě téměř 810 milionů korun ročně přišel, když v roce 2013 nabídla přepravu stejné komodity konkurenční AWT Zdeňka Bakaly, tedy za podstatně jinou cenu než za kterou ČD Cargo donedávna tunu uhlí realizovalo.

Bakalovo AWT tehdy nabídlo za přepravu jedné tuny 160 korun. Na otázku, za kolik ČD Cargo přepravovalo jednu tunu uhlí před ztracením kontraktu, mluvčí ČD Cargo neodpověděl. Než Cargo v roce 2013 o zakázku za 740 milionů korun přišlo, musela firma vozit jednu tunu uhlí za více než 160 korun, AWT kontrakt získalo díky nabídnuté ceně, které tedy až do letošního 31. prosince bude zmíněných a vysoutěžených 160 korun. Dle informací redakce, byla cena za tunu do června 2013 v hodnotě 213 korun za tunu.

ROZHODUJÍCÍM FAKTOREM BYLA CENA ZA PŘEPRAVENOU TUNU UHLÍ

Soukromý dopravce realizoval přepravy z dolů Bílina do Chvaletic v motorové trakci, tedy v celé délce přepravy pod dráty. Ačkoliv je přeprava na elektrifikovaných tratích v motorové trakci účtována Správcem infrastruktury vyšším tarifem, i tak se přeprava údajně vyplácela. Denně tak do Chvaletic zajíždí až sedm párů ucelených uhelných vlaků. Stejné objemy budou realizované i od ledna 2015.

AWT a ČD Cargo se dlouhodobě přetahují o nákladní vnitrozemské, ale i tranzitní přepravy ze Slovenska a Maďarska do Německa a Polska. Nejsilnějším trhem jsou právě zmíněné přepravy uhlí, ale ve velkém objemu i automobilů do logistických center a redistribučních skladú v Německu. ČD Cargo díky silné konkurenci zajíždí se svými lokomotivami až do Maďarska, čímž nabízí ucelenou přepravu bez přepřahů hnacího vozidla až na hranice s Německem v Děčíně, nebo v Chebu.

Cargo se také vrací na přepravy automobilů z Mladé Boleslavi do Poznaně v Polsku, o které ve stejné době jako s Chvaleticemi přišlo. I nadále tak pokračuje spolupráce s PKP Cargo, které přepravu na svém území operuje do cílových destinací distribuce výrobců automobilů.

TS ČD Cargo, FIRENET.cz

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments