Češi během vánočních svátků mnohem častěji cestují. Více než osm hodin tráví za celé období Vánoc v autě každý čtvrtý Čech, většinou při cestách za rodinou či přáteli. Až osm procent přiznává řízení pod vlivem alkoholu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nextbase.

Závěr roku tradičně patří na silnicích k rizikovým. U mnoha řidičů kvůli hektickému období a současně zhoršeným povětrnostním podmínkám výrazně stoupá stres za volantem. To vše se stupňuje při delších cestách.

Češi podle průzkumu cestují během Vánoc v rámci Evropy nejvíce. Na cestách tráví v tomto období takřka čtvrtina tuzemských respondentů více než osm hodin. Naopak nejméně času za volantem tráví o Vánocích Nizozemci, více než osm hodin cest v autě uvedlo pouze 11 procent dotázaných.

Spolu s tím roste riziko řízení v nepříznivém počasí. Právě měnící se podmínky na cestách, jako jsou kluzké silnice a sníh, jsou největší obavou až 63 procent českých řidičů. Kromě stavu vozovky byla pro 27 procent respondentů největším problémem mlha, zatímco pro osm procent řidičů je v zimě největší komplikací dřívější západ slunce a s tím související špatná viditelnost. Více než polovina tuzemských motoristů se podle průzkumu obává i chování ostatních řidičů, kteří neuzpůsobí řízení podle aktuálního počasí a podmínkám na silnici. Následují obavy z opilých řidičů (26 procent).

I proto se průzkum zaměřil na jízdu pod vlivem alkoholu. Tu během Vánoc přiznalo v Česku osm procent respondentů, častěji muži. S tímto výsledkem patřilo ovšem Česko v mezinárodním srovnání k nejlepším zemím. Nejvíce řidičů pod vlivem alkoholu usedá za volant ve Franci (27 procent) a ve Spojených státech (24 procent).

Průzkum se uskutečnil letos na přelomu listopadu a prosince. V Česku se ho zúčastnilo 1014 respondentů.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments