Lidé v řadě měst České republiky si v novém roce připlatí za cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Dopravní podniky v Českých Budějovicích, Opavě i dalších městech navýšily ceny jízdného kvůli rostoucím nákladům způsobených cenami energií či inflací a dál klesajícím tržbám způsobených pandemií koronaviru.

Některá další města pak zatím o změnách jízdného nerozhodla, případně radnice navýšily své kompenzace dopravcům. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR. Podle sdružení jsou ztráty dopravců za dva roky od vypuknutí pandemie koronaviru v miliardách korun.

O úpravách cen rozhodují především objednatelé přepravy, tedy města nebo kraje. Jízdenky tak letos zdražily v Českých Budějovicích, Děčíně, Mariánských Lázních, Mostě a Litvínově, v Plzni a od března si pak cestující připlatí i v Opavě. Už loni na rostoucí náklady zareagovala zvýšením cen také Praha, Chomutov a Pardubice. V některých městech ještě o pokrytí zvýšených nákladů nerozhodli, o úpravách cen během letoška ovšem uvažují například v Ostravě.

V dalších městech zdražovat jízdné zatím nechtějí, náklady tak dopravní podniky musí pokrýt jinak. Například v Jihlavě nebo Liberci a Jablonci navýší radnice své kompenzace pro dopravce. V Brně pak sníží přepravní výkon asi o čtyři procenta. Řada měst měnila ceny jízdného už v předešlých letech – proto zatím nezdražují, o cenách však budou jednat zase v následujících měsících.

„Ztráty v roce 2020 i 2021 porovnáváme s posledním normálním rokem, tedy rokem 2019. Za třetí čtvrtletí roku 2021 jsme proti roku 2019 v tržbách za jízdné ve ztrátě asi 1,3 miliardy Kč, ubylo nám zhruba 26 procent cestujících,“ uvedl předseda sdružení Tomáš Pelikán.

V první fázi pandemie dopravní podniky kryly ztráty z vlastních finančních rezerv, kromě toho pak musely většinou požádat o kompenzace město či kraj. Nejistou situaci loni ještě umocnil extrémní nárůst cen energií. Dopravci proto podle Pelikána měli možnost tři variant řešení, a to snížit přepravní výkon, zdražit jízdné nebo žádat vyšší kompenzaci od města.

„V každém městě je výsledek individuální. V některých městech rozhodli zástupci vedení měst, že v tomto roce zdraží jízdné. Tento krok bude do budoucna pravděpodobně nevyhnutelný ve všech městech,“ dodal Pelikán, který je zároveň ředitelem Dopravního podniku města Pardubic.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments