Vedení Prahy zakázalo vstup do vozů MHD bez zakrytého nosu a úst. Nařízení primátora vstoupí v platnost od půlnoci na úterý 17. března. Opatření bude platné do odvolání. Novinářům to dnes po jednání pražských radních řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). K povinnému nošení roušek na veřejnosti směřuje Moravskoslezský kraj. V Česku je akutní nedostatek roušek a respirátorů, které chybí i ve zdravotnictví.
Dopravní podnik (DPP) rozmístil do vestibulů metra zásobníky s dezinfekcí a zintenzivnil čištění vozů. Omezen byl zatím pouze provoz autobusů MHD. Metro a tramvaje jezdí podle běžných jízdních řádů.
Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala s účinností od půlnoci na dnešek do 24. března 06:00 volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení.
„Kdo má roušku, ať si ji vezme, ten, kdo ji nemá, si může ušít bavlněnou. Jsou tady ještě alternativní verze,“ řekl Hřib. Pokud cestující nemají respirátor ani roušku, mohou si podle primátora zakrýt ústa a nos šátkem nebo šálou. On si prý vyrobil roušku sám z látky a kancelářských svorek.
Cestující budou podle primátora informování prostřednictvím informačních tabulí a rozhlasem ve stanicích metra. Nedodržování se bude v úterý řešit pouze domluvou. V krajním případě bude moci řidič cestujícího vykázat z prostředku MHD. „Očekávám ale, že to lidé budou dodržovat, je to ve prospěch jejich zdraví,“ řekl Hřib.
V uplynulých dnech hlavní město již zakázalo nástup předními dveřmi autobusů a zrušen byl prodej jízdenek u řidičů. V tramvajích a metru jsou řidiči odděleni od cestujících ve svých kabinách.
Moravskoslezský hejtman: Kraj směřuje k povinnému nošení roušek
„Jsme připraveni do toho investovat velké prostředky, aby měli všichni tyto roušky. Cílově bychom chtěli, aby populace Moravskoslezského kraje povinně nosila roušky, ale nemůžeme to teď nařídit, protože v daný okamžik není dostatek těchto roušek. V momentě, kdy bude, tak to bude povinnost,“ uvedl Vondrák. Podle něj je toto opatření jedinou šancí, jak zabránit šíření koronaviru. Roušky by se zřejmě mohly distribuovat prostřednictvím obcí s rozšířenou působností nebo přes senior pointy.
Kraj očekává, že v brzké době by mohl mít k dispozici 500.000 roušek. Lidé by tak zatím povinně v rouškách vstupovali do některých veřejných prostor. „Chceme je využít tím způsobem, že všechny veřejné prostory nebo ty, které spadají pod kraj, budou vybaveny na recepcích rouškami. Všichni, kdo budou vstupovat do těchto prostor, ať jsou to nemocnice nebo úřady, budou vstupovat s rouškami, bude to povinnost,“ řekl hejtman.
Podle něj kraj pro své potřeby nakoupí dalších 10.000 respirátorů, k dispozici by je mohl mít ve středu. Směřovat by měly ke zdravotníkům. Aktuálně zdravotníkům v kraji ochranné prostředky nechybí, podle hejtmana je ale problém, že nejsou žádné rezervy a zásoby.
Moravskoslezský kraj začal pro děti zdravotníků a rodičů zaměstnaných v integrovaném záchranném systému zajišťovat pobytové služby, aby rodiče mohli pracovat. Dopravci rovněž musí zajistit, aby se do dopravních prostředků nenastupovalo předními dveřmi.
„Po včerejšku (neděli), kdy lidé vzali útokem Praděd, tak budeme rušit turistické linky, protože toto opravdu nejde,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka (ODS).
Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že potvrzených je v kraji 14 nakažených, sedm lidí si nákazu přivezlo ze zahraničí, někteří se nakazili na oslavě Mezinárodního dne žen. Hospitalizováno je pět lidí a jejich stav není velmi vážný, jde o střední a středně těžké stavy.
V kraji se již chystají další odběrová místa pro pacienty s podezřením na koronavirus. Takové místo už funguje ve Fakultní nemocnici Ostrava, technicky jsou připravena i ve zdravotnických zařízeních v Opavě a Havířově. Podle předpokladů další vzniknou v Krnově, Třinci, Frýdku-Místku či v Městské nemocnici Ostrava.