fleischmann-2

Celosvětová krize dopadající v širším aspektu na veškerá odvětví která kdy člověk vymyslel, vynalezl a převedl do praxe, si vyhlédla i řadu modelářských gigantů. Již v minulosti bylo v Magazínu psáno o Märklínu, výrobu směrem na východ již přesunula jednička na trhu Roco!

Dalším nechtěným štafetovým kolíkem byl cejchován velmi oblíbený Faller. Zrovna Faller je u mnoha zákazníků velmi oblíben svým sortimentem, ale především, výrobou staveb pro zahradní modelovou železnici. Pod značku Faller spadá jeho obchodní artikl jménem Pola – ta výrábí již jmenovanou nejvyšší modelovou třídu příslušenství pro zahradní železnici.

 

Ale zpět k firmě Fleischmann.

Holdingová společnost je ve vlastnictví bratrů Fleischmannů GmbH & Co KG se sídlem v Heilsburnu. K propouštění dojde k 1.lednu 2010 kdy valná hromada 88 zaměstnanců z 96 rozhodla pro změnu převodu podniku a těmto radikálním krokům. Firma pokračuje navzdory vysokým provozním ztrátám z let 2008/9! Holding v pondělí, 14.prosince 2009 se sídlem v Bergheimu oznámil konečné číslo propuštěných zaměstnanců, celkově o práci přijde 130 zaměstnanců převážně z ne-klíčových provzů. Výroba, expedice, plánování a obchod jsou zachovány v původním obsahu.

Sociální plán, který byl mj, navržen jako záchranný balíček pro ozdravení firmy počítal s odchodem více jak 130 zaměstnanců, posléze ale od tohoto záměru bylo upuštěno, nebož by byla vážně ohrožena výroba a tím i vykrývání objednávej ze strany prodejců-distributorů! Leopold Heher, toho času generální ředitel holdingu uvedl, že Fleischmann se musí vrátit k dřívější ziskovosti, aby byl životaschopný a zcela samostatně tvůrčí. Zbytek zaměstnanců odsouhlasilo vyplácení po dobu nezbytně nutnou – jen 80% čisté mzdy s tím, že jakmile dojde k převodu firmy, dostane každý zaměstnanec dohodnuté odškodnění. Toto jsou nemilé kroky, jak uvedl  L. Heher, které ale mohou jednoznačně vést k restrukturalizaci a nuceným škrtům ve výdajích celé firmy.

Centrála v Heilsbronnu zůstane zachována,

odtud i nadále bude řízen celý menagement kvality, výroby, vývoje a nákupu. Design produktů má firma na nejvyšší úrovni, proto není možné tyto skupenství trhat a štěpit na další samostatné provozní či neprovozní celky. V Heilsbronnu zůstává i výroba vstřikovaných plastů, ostatně není tajemstvím, že Fleischmann využívá i kapacity vstřikovaných plastů u firmy Roco, která je více než jeho sestrou z Gloggnitzu, kde je soustředěn vývoj Roco a veškeré moderní technologie pro vstřikované plasty. Montáž dílů, tedy následná kompletace je soustředěna v Aradu (Rumunsko).

Leopold Heher také oznámil, že v následujícím roce 2010 se bude značnou měrou podílet na prezentaci velice známých veletrhů hraček, především plánovaný Norimberk. Společnost bude rozšiřovat nabídku v modelovém měřítku N, v které je doposud lídrem na trhu. V měřítku H0 je její zaměření na německé státní dráhy kde má do značné míry zcela prvotřídní team lidí, který má obrovské znalosti historických lokomotiv a nákladních či osobních vozů, toto technico-výrobní „know-how“ bude v roce 2010 rozšířeno.

Jen doufejme, že veškeré aktivity pro ozdravení a oddlužení firmy Fleischmann, bude ten správný a určující směr pro další existenci veleůspěšné značky na světovém trhu…

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments