Fotografování režimem MACRO, se neřídí žádným předem stanoveným pravidlem. Vždy se vychází z toho, co chceme fotografovat, a také jaké k tomu máme možné podmínky. V podstatě ale platí skutečnosti, že takto fotografované modely budou ve výsledné fotografii zpracované jako od profesionální reklamní agentury se špičkovou foto-technikou.
Pro klasické focení režimem makro jsou nutné v zásadě jen kvalitní pozadí pro vykrytí rušivých elementů ve výsledné fotografii, dále ale také podklad. Podklad prostoru pro focení by měl být ve stejné barvě jako pozadí – slangově „opona“. V tomto ohledu se dá kombinovat řada dostupných materiálů. Nejvíce užívané jsou černé pozadí – zrcadlovitý podklad, který nám vytvoří odraz předmětu na podlaze takového fotoboxu.
Stále je ale oblíbená spíše neutrální bílá, tedy bílá opona a matný bílý, případně pololesklý podklad fotoboxu. Jak takový fotobox vyrobit, jaké osvětlení k němu pořídit, případně jak pozicovat stavit aby každá další fotografie nebyla jiná – si řekneme někdy příště.
Ke klasickému „domácímu“ fotografování které můžeme realizovat ihned, postačí souvislý kus bílého matného papíru, nikoliv křídového. Dále zářivkové osvětlení z horní osové strany vůči předmětu, a také jedno boční. Otázkou pak je rozdíl v zabírání předmětů různých tvarů a délek. Pokud se jedná o železniční modely, jsou délky mnohdy překračování kolem 22 cm. fotografováním macro tak docílíme ale ostrosti jen v přední linii, v pozadí pak začíná rušivý element neostrosti.
Závislost osvětlení lze brát jako variabilní. Můžete si s ním vyhrát, dokud nenajdete optimální osvit určeného místa. Osvit může být v pozadí, případně jen v popředí – kdy v pozadí vzniká tmavá zóna bez osvitu, což upředností část předmětu v popředí, oč také autorovi mnohdy jde. Řada dnes dostupných a kvalitních fotoaparátů umožňuje téměř online přenos do PC kde můžeme fotografie ihned editovat a vybírat lepší parametry osvitu. Některé přístroje Nikon a Canon navíc umožňují přenos dat i bezdrátově.
Osvit boxu pro fotografování modelů vás vyjde max. na 500,- Kč, kde nákladnější položkou bude jistě zářivkové těleso. Dále laminátový a hladký podklad v bílé barvě, lze dnes pořídit v obchodech pro dům a zahradu. Opona, tedy pozadí z klasického bílého papíru. Vše další je již na vás…
Kam dál?
- Inteligentní odstranění nežádoucích objektů na fotografii
- Kouzla s mapováním tonality
- Naučte se fotografovat – jak na makro?