Otestovali jsme pro Vás snad veškeré internetové obchody s modelářským zaměřením u nás. Nečekejte žádné chvalozpěvy, prostě jedna velká bída, nepořádek, nepřehlednost, chaos… Jen hrstka „vyvolených“ by si zasloužila pomyslný certifikát dobrého obchodníka!

Pokusně bylo provedeno několik nákupů modelářských položek. Došlo k vybrání požadovaného sortimentu. Bylo přihlédnuto k zákaznickému servisu, podpoře tzv. Online, dotaz na prodavače, až po samotné revizi již vyhotovené objednávky před odesláním ke kompletaci. Nechceme zde jen kritizovat, řada obchodů se na internetu prezentuje velice dobře. Dalo by se říci, že čím blíže k Praze – tím lepší prezentace na netu?! Klíč, a jisté pravidlo k úspěchu to asi nebude.

Pojďte se podívat na přehled námi testovaných internetových obchodů v Česku. Budete asi překvapeni, jak si Vás, potencionální zákazníky, snaží přilákat řada obchodníků. Projdeme se po mapě net-obchodů od západu k východu, startujeme ve městě piva, v Plzni:

Plzeň

MODELTRAIN http://www.modeltrain.cz/

Internetový obchod je dobře strukturovaný, nabízí vysoký stupeň přehlednosti. Levé menu (výběr položek), je vcelku 01konzistentní a snadno dohledatelné pro cílové položky. Taková spokojenost již není s užším vyběrem specifikací dle výrobce, velikosti nebo druhu produktu. Ačkoliv firma nabízí slevu na sortiment BRAWA, požadovaná sleva při nákupu nebyla nějak uznána! Připomeňme, že slevu 25% na sortiment firmy BRAWA, lze nalézt v úvodu stránek tohoto obchodu. Máme zájem o model 524.0 Micrometakit. informujeme se o ceně a termínu. Firma tento model prezentuje, ačkoliv neví ani cenu, natož termín dodání. Proč tedy prezentuje něco, o co má zákazník zájem, ale nejsou schopni vysvětlit tuto položku pro dostupnost?

Košík s obsahem je přehledný, výběr doručení PPL, ČP, osobně v Plzni nebo České Skalici je pozitivním faktorem. S platbou dle předplatby (to se nedoporučuje), řada obchodů není schopna tyto peníze pak vracet, dobírka, hotově a kartou. Podpora online nefunguje ani e-mailovou cestou, pakliže chci něco nakoupit, očekávám adekvátně promptní rekaci – dorazila e-mailem za 28 hodin!

Součástí tohoto obchodu je i internetový obchod s modely aut. Ačkoliv obchod nabízí mnoho položek, u některých není schopen vysvětlit termíny a ceny, ač sortiment prezentuje, cenově na tom v Plzni jsou na 35% ze 100 možných. Modeltrain tedy cenově není moc přívětivý.

Klasifikace

 • struktura obchodu: 70%
 • obrazový obsah: 40%
 • způsob nákupu: 80%
 • cenový index: 35%
 • online / e-mail podpora: 50%

Plzeň

MODELYVLACKU http://www.modelyvlacku.cz/

Dalším plzeňským obchodem jest: Modely vláčků Jan Buršík. Tento net-obchod nabízí perfektní sortiment, ale to hlavní: 02cenu. Je zde celkem znát, že se snaží konkurovat přítomnému Modeltrainu seč to jde. Nicméně i takové město, jako je Plzeň, uživí dva prodejce snadno. Výběr položek v menu vlevo je snadný, lehce dohledatelné položky dle zamýšlených specifik taktéž. Ovšem nevyhnete se několikanásobnému proklikávání do zanořených podkategorií v obsahu obchodu. Cíl ale najdete vždy. Velké mínus je ovšem v hledání produktu dle specifikací, ačkoliv je obchod provozován v aplikaci Zen Cart, tento nešvar ve výběru v hledání je znát. Musíte prostě klikat a klikat!

Vzhled obchodu je ovšem katastrofa, nechápeme, proč je template (šablona v které obchod pracuje) takto uzoučká. Nejspíš je to záměr, nemusí se tolik popisovat produkty, vysvětlivky jsou přínosem – zde schází. Podporu online zde také nečekejte, odpověď na e-mail dorazil za 3 dny.

Ačkoliv pro pár nedostatků v net-obchodě není třeba s nákupem zanevřít a jít jinam. Cenově je druhý plzeňský obchod velice přívětivý! Každopádně obrazový obsah dělá hodně, tento obchod by se spíš hodil pro zákazníky, kteří vědí co chtějí. Pakliže sem zavítá někdo – začínající, s absencí obrázků, resp. jejich zlomkem, toho moc nezjistí.

Klasifikace

 • struktura obchodu: 50%
 • obrazový obsah: 25%
 • způsob nákupu: 65%
 • cenový index: 85%
 • online / e-mail podpora: 20%

Kladno

MASINKYCZ http://www.masinky.cz/

Výborně propracováný internetový obchod! Je zde vidět, že se o to provozovatel zajímá a stará se o rozvoj tototo 03obchodního nástroje. Graficky je obchod na výborné úrovni, najdeme zde ředu prezentačních prvků. Jsou zde reklamovány výhodné nákupy ap., to je pro úspěšnost velice dobrá vlastnost v prodeji. Výběr položek v menu vlevo, má obchod strukturovaný dle provozní správ jednotlivých států. Tím je ale absence výběru přímo v jednotlivých odděleních obchodu, ovšem postačí výběr dle specifik: měřítko, dostupnost a výrobce. Polohou obchodu (Kladno) se cenově musí přizpůsobovat blízké metropoli, proto jeho cenový index je více než přívětivý.

Výběr plateb je ale dosti omezující: dobírka a hotově na prodejně. Platbu kartou zde nehledejte, ostatně ani doručovací služby firem PPL či DPD taktéž ne! Přitom řada lidí volí právě nákup i dle dopravce, Česká pošta mnohým nemusí vyhovovat.

MašinkyCZ v Kladně také fotografují své produkty k prodeji, tohle je velké plus. Řada prodejců toto vůbec nepraktikuje, přitom i pár fotografií udělá své. Výrobci zhotový jednu fotku – a to je vše. Proto obrazovým obsahem u MašinekCZ je velká spokojenost. Při dotazu na produkt, přišla odpověď během několika minut! Zde je vidět jasný zájem o zákazníka…

Klasifikace

 • struktura obchodu: 95%
 • obrazový obsah: 85%
 • způsob nákupu: 100%
 • cenový index: 90%
 • online / e-mail podpora: 100%
Příště: Praha a severní Čechy
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments