Dalším zajímavým výrobcem kartonových modelů, je firma z Magdeburku (SRN). Po firmě BUSCH a několika dalších výrobců, je MAKAMO dosti ojedinělé. Proč? Nabízí jednotné modely hned pro všechny domácí měřítak H0, TT, N a Z.

Makamo nabízí architekturu pro železniční sféru. Nás bude zajímat především výropna, nádražní budova, vodojem do depa a skladiště. Zbytek produkce je civilního zaměření architektury. Nedávno jsem psal o modelech: Remíza a sklad z kartonového papíru (1.) a v druhé části: Skladiště a remíza z kartonového papíru (2.) firmy BUSCH. Pokud chcete trochu větší detaily, lze pořídit i něco takového: Výtopna pro dvě lokomotivy zde ale stojí za připomenutí, že se jedná o výtopnu s celkem velkou finanční náročností na pořízení!

Detail je detail

Pokud chci v kolejišti mít věrohodné stavby, případně s minimálním přihlédnutím k realismu ze skutečného světa, hodně modelářů se klaní k vyobrazení architektury svých oblíbených nádraží, budov, hradel, hlásek, výtopen a dopraven. Zde je ovšem problém, ačkoliv jsou některá nádraží z bývalých Sudet do jisté míry u nás unifikována, hlouběji do středozemí tomu tak již není. Firmy a produkty Faller, Noch, Vollmer, Auhagen ap. sice nabízí řadu excelentní modelů – řada z nich, se však nevyhne jistým úpravám a citelnějším zásahům do struktury celkového výrobku v jednom balení!

  • Výtopna pro dvě středně dlouhé parní lokomotivy, je nabízena pro všechny domácí měřítka H0, TT, N a Z. Cenově od H0: 33,- €  20,- €  16,- € a po Z: 14,- €. Výtopna je vyobrazena do III. provozní epochy.

010203

0405

  • Nádražní budova – u nás ve velké podobě s několika nádražími v Jizerských horách, kolem Liberce a Rumburka.Tento model je nabízen taktéž ve všech výše jmenovaných domácích měřítkách. Cenově od H0: 39,- €  29,- €  21,- € a po Z: 17,- €

101113141516171819

Firma má v reperotáru několik zajímavých staveb. Pokud by bylo možné sehnat nějaké technické výkresy českých architektonických předloh, bylo by možné nechat tyto modely u firmy v nějakém počtu vyrobit. Již dříve byla dobrým zdrojem Technická knihovna v Praze. Pakliže se něteré výresy dají dohromady, bylo by možné takto zhotovit nějakou objednávku !

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments