Ano, čtete dobře, digitalizace nákladního vozu, k tomu se dostaneme ale o něco později v tomto článku. O tom, že hrát si v jakémkoliv věku není ostuda, je jasná věc. Napadlo mě, jak bych mohl udělat na svém kolejišti něco speciálního. Nejdříve jsem přemýšlel o atrakci, mlýnském kole nebo vrtulníku.

Velice rychle jsem si oblíbil nový multiMAUS s bezdrátovým přenosem

Jenže všechny tyto věci působí dost kýčovitě a uměle. Proto jsem se zaměřil na vlaky a soupravy. První můj počin spočívá v plné automatizaci posunu teleskopických dílů nákladního vozu Shimmns od firmy Roco.

Nová centrála pracuje s protokolem třídy IEE 802.15.14 pro bezdrátovou specifikaci Bluetooth a Wi-Fi. Některé z dalších firem pak vyrábí řadu komponent neurčených přímo pro bezdrátové komunikace mezi zařízením. Základní rámec dosahu dle normy max. 10m vzdálenost. U větších kolejišť se toto řeší anténou umístěnou šikovně nad kolejištěm. Toto lze spatřit třeba v Berlíně u Loxxe a nebo v Hamburku. Komunikační průtok dat je něco kolem 250 kbit/1sec.

multiZENTRALE Pro od firmy Roco a v detailech veškerých periferií

02

V každém případě je nová modifikace tohoto artiklu od firmy Roco zdařilá a nabízí širokou škálu použití a vzájemných propojení všech důležitých komponent pro provoz kolejiště, ať již bezdrátovým nebo kabelovým stylem. Nový bezdrátový ovladač je pro 3 tužkové baterie. Obsluha zůstala kapacitně dle CV stejná jako v předchozí verzi, tedy 9999 lokomotivních adres a 1024 CV adres příslušenství.

Nová multiZENTRALE má integrovanou anténu přímo v sobě. Zůstal i výstup pro programovací kolej a připojení Boosteru. Dále 3 slave vstupy pro připojení starší verze multiMAUS. Dále USB vstup/výstup k připojení nutného interface k počítači. Softwarové zázemí najdete v programu Railroad & CO. od firmy Freiwald Software. Zařízení a komplet podporuje DCC standard definovaného NMRA. Časem se k hlubšímu rozboru tohoto nového produktu vrátím!

Pro snadné a lepší pochopení s digitalizovaným spřáhlem, lze u Roco zakoupit nákladní vůz Shimmns který je osazen tímto typem dálkově ovládaných spřáhel. Definice povelů vychází z běžně používaných adres dekodérů lokomotiv a periferií!

Model Roco osazený DCC spřáhly

03

…vůz taktéž, vybaven dálkovou obsluhou teleskopických dveří

04

Sada vozů s DCC spřáhly

05

Detail propojení v jednostranném použití

06

Oboustranné DCC spřáhla

07

Zcela otevřený vůz s teleskopickou nástavbou

08

…a otevíráme, tentokrát je obsluha na adrese CV 98

09

Posun je plynulý a nejeví známky škubání

10

11

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments