BRNO – Slovensko s Bulharskem spojí zcela nový plynovod. Na projektu se má podílet i Maďarsko s Rumunskem. V době, kdy politická situace kolem energetických exportů především z Ruska je nejistá, především pak vrtochy politických špiček stále více separovaného státu díky krizi na Ukrajině, musí jednotlivé státy přehodnocovat své energetické plány.

Norsko v současné době předbíhá v množství dodávek i samotné Rusko, pokud jde o plyn. Skandinávské země chtějí začít i s vyšším exportem ropy do centrální Evropy, kde řada rafinérií může nabídnout stále ještě volné výrobní kapacity.

Všechny země mezi Slovenskem a Bulharskem, kudy bude nový plynovod trasován, budou stejným dílem se podílet i na samotném financování. Strategický plynovod pak může být kapacitně využitelný i pro případné napojení dalších zemí, což je předně Chorvatsko nebo Černá Hora.

Nový plynovod bude ojedinělý i díky zpětnému tlaku, kdy si jednotlivé odběrové body mohou odebírat v případě snížené kapacity v plynovodu, potřebné nadzásobené kapacity z vedlejších zemí i zásobníků.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments