Vjezdový pohled do dvorany stanice Milovice od Lysé nad Labem, první moto-vexle u silnice

Nemá smysl asi moc popisovat dějiny tohoto nádraží v Milovicích, většině z nás jsou více než jasné. Kdo neví co tím myslím, dohledejte si to v historii která se začala psát během roku 1968. Ale zpět. Koncové nádražíčko Milovice, je dle služebních soupisů s číslem trati 541. V tom civilním: trať 232.

Pozůstatky minulosti zde dýchají na každém kroku. Vodka tekla proudem, stejně jako ropné produkty do spodních vod. Nádraží Milovice bylo spojnicí pro přímé vlaky Moskva – Lysá nad Labem – Milovice. Zajímavé bylo, že nejvíce technických komodit proudilo z tehdejšího ČSSR z Milovic než opačně.

Nákladní doprava je v dnešní době už zcela minimální, nebo žádná. Přilehlá plocha s rampou sloužila ještě v polovině devadesátých let k deponii nových vozů Škoda auto. Dnes na tomto plácku stojí supermarket Plus a Tesco. Rampa je zarostlá náletovou dřevinou a hojně i plevelem. Každopádně veškerá návěstidla jsou v provozu, stejně jako veškeré vexle na zhlaví směr Lysá nad Labem.

Za režimního provozu zde bylo obsazováno i stavědlo 1 a stavědlo 2. To druhé bylo navíc i s dozorem sovětského oka – proč ne, opačná strana zhlaví vedla do útrob tehdejších skladišť, tankodromů, čerpacích stanic a dalších armádních náležitostí! Do Milovic proudilo několik nákladních vlaků týdně. Od cisteren s naftou a benzínem, až po potraviny, náhradní díly, ruské silniční vozy a tanky na plošinových vozech, nebo uhlí – ale především ruské monstrózní osobní vozy z Moskvy.

Větvení třech jediných moto-wexlí na vjezdu do Milovic

02

Stanice je obsazena trpasličími návěstidly pro odjezd a i na opačném zhlaví „tankodrom“ (dále jen TKD). Mimo úvrati je použita i návěst posun dovolen a Z+Ž 40km pro odjezd mimo hlavní kolej, kde je sestava Z+Č+B. Podrobnější popis umístění, včetně dalších informací viz. přiložené schéma stanice. Milovice, stejně jako v předchozím článku popisovaná Stará Boleslav, jsou řízeny dispečersky ze stanice Lysá nad Labem. Je zde i dálkově ovládaný rozhlas příjezdů a odjezdů vlaků ČD. Dálkovina je i ve všech odjezdových vexlích, závorách a předvěsti s vjezdovým návěstidlem. Po připojení Milovic řízené z Lysé, došlo k sesazení SZZ (staničního zabezpečovacího zařízení) které skončilo neznámo kde! Stanice je obsazena jen dozorem, spíš jen pro výdej jízdenek.

Vlaky (810 sólo) jsou v taktovém provozu. V ranní špičce jede i souprava 810+010+810 a to samé se opakuje i v odpoledních hodinách při vyšší frekvenci cestujících. Pod stavědlo I. spadala i přilehlá závorářská náležitost, pamatuji si ještě zvonění mechanického zvonku při stahování a opačně. Dnes již zcela AŽD. Výkolejky jsou v celé stanici ručně přehazovatelné, uzamčené – a klíče uloženy v dopravně Milovice. Odemykání výměn je již zmíněnou klíčovou závislostí, přehození vexle hlásí posunující personál radiostanicí, nebo pomocným telefonem PST 2. nebo 1. …PST 2. je v ručním a PST 1. v dálkovině z Lysé nad Labem.

Podrobný popis fotografií při rozkliknutí – využijte slideshow…

Stavědlo I. zcela zazděno, nově jen drážní telefon a releová skříň pro přilehlé závory a elektromotory přestavníkůNa stříšce tohoto domku se dříve vyjímala rudá hvězda, vše bylo rudé, až moc rudé, místním lidem se tato barva, stejně jako symboly tehdejší jednovlády vrážely pod nehtyPohled z nástupiště směrem k vykládkovému sektoruPohled na odjezdové zhlaví - obsluhou v režii Lysé nad LabemJeště před ani deseti lety zde panoval rušný provoz na rampě a přilehlém areálu, který sloužil pro deponii nových vozů Škoda autoSkladiště je dnes mimo provozVšechna trpasličí odjezdová návěstidlaPohled od vjezdového zhlaví směrem k bývalým kasárnámRuské bistro s vodkou už toho asi moc neprodává, schody někdo odnesl...Nejhezčí je staniční budova s přístřeškemPříjezd motoru od Lysé nad LabemStojany pro vytápění ruských vozůPohled z rampy skladiště na TKD zhlaví...dnes již zcela bez užitku.bez popisubez popisuV tehdejším provozu bylo zabezpečení vexlí zhlaví Pohled od bývalých kasáren do dvorany staniceSilnice spojující Milovice, Balonku a Milovice, Mladá. Koleje se v pozadí ztrácí do junglePohled od přejezdu se závorami do dvorany staniceStavědlo II. Dříve mechanické, dnes již zcela automatické a dozorované ze stanice Lysá n./L.Pomocné stavědlo II. - zhlaví Milovice, tankodrom

Schéma stanice ve formátu XLS (Excel) naleznete v příloze tohoto článku !

Pokud máte námět na zajímavé nádraží, koncovou stanici nebo zastávku, nákladiště, výhybnu nebo hradla a hlásky, piště na e-mail: profimodely@gmail.com

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments