PRAHA

Ministru dopravy Danu Ťokovi dochází se státní firmou České dráhy trpělivost. Na vině je především nedávno prohraná arbitráž se Škodou Transportation, za kterou už dopravce zaplatil téměř miliardu, a o další stovky milionů korun jej výrobce a dvorní dodavatel kolejové techniky připraví.

Zakázky šité na míru pro Škodu nejspíš končí

Za posledních patnáct let, byla sporná téměř jakákoliv smlouva kterou České dráhy se svými dodavateli mají. Škodovka dodávala k ČD lokomotivy už od začátku minulého století, ona tradice. Nicméně neprůhledné uzavírání smluv v tzv. „nové době“ na dodávky lokomotiv nebo elektrických jednotek v současné době, vede státního dopravce k vybočování z běžné a zákonem o veřejných zakázkách udržitelné linie, ona morálka.

Daniel Ťok tak chce na na ČD poslat auditorskou firmu která bude všechny smlouvy mezi výrobcem a státním dopravcem prověřovat. Audit dle informací FIRENET.cz by měl proběhnout v prvním čtvrtletí příštího roku. Auditoři tak nejspíš budou prověřovat podezřele nastavené smlouvy, které mohou být v mnoha hlediscích formulovány dle zadání tak, aby vítězem byl konkrétní výrobce – v tomto případě Škoda Transportation.

Dráhy tak podezřelé svazky se Škodou vyjdou poměrně draho. Za každou smlouvou s výrobcem jsou podpisy jednotlivých lidí z vedení drah, ministr dopravy Ťok chce tak jejich jména, která za nedávnou arbitráží ohledně dodávek problematických lokomotiv řady 380 „Emil Zátopek“ stojí.

{snippet 101}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments